at penn Calendar October 2018

Print Calendar At Penn Deadlines Download latest month's PDF Download prior month's PDF

4    Fall Term Break. Through October 7.

8    Drop Period Ends.

      Classes Resume.

19  Family Weekend. Through October 21.

29  Advance Registration for Spring Term. Through November 11.

Annenberg Center

Tickets and info: annenbergcenter.org

12    Spectrum Dance Theater: A Rap on Race; for grades 6-12 as part of the Student Discovery series; 10:30 a.m.; Zellerbach Theatre.

Lightbox Film Center at IHP Family Matinées

$5 (ages 2+), free for members. Tickets: www.lightboxfilmcenter.org/family-matinee

5      The Emperor’s Nightingale (Císařův slavík); 7 p.m.

6      Bayaya (Bajaja); 2 p.m.

        The Good Soldier Švejk, Parts I-III (Osudy dobrého vojáka Švejka I.-III.); 5 p.m.

13    Shorts Program 1: A Star from the Start (a.k.a. Survey of Techniques); 2 p.m.

        Shorts Program 2: Tales and Collaborations; 5 p.m.

Morris Arboretum

Info: www.morrisarboretum.org

   Storytime at the Arboretum; 10:30 a.m.; Outdoor Children’s Classroom.

   Nature Play; 11 a.m.-3 p.m.; Oak Allée.

Penn Museum

Prices & registration: www.penn.museum

2    Museum Playdates: Enchanting Egypt; geared for families with children ages 3 to 6, includes illustrated stories, hands-on reproduction of artifacts and make-and-take art activities; 10:30 a.m.

3    Animals in Translation; 8 a.m.-6 p.m.; keynote: Markus Grompe, Oregon Health and Science Univ.; Smilow Auditorium and Lobby; register: https://tinyurl.com/yaj8enej (PennVet, Institute for Regenerative Medicine).

5    10th Annual Pediatric Global Health Conference; Ruth and Tristram Colket, Jr. Translational Research Building; info: https://tinyurl.com/y9at2ofz Through October 6.

6     Celebration of Writing and Literacy; keynote: James Forman, Jr., Yale; 8 a.m.-4 p.m.; Houston Hall; register: https://tinyurl.com/y9v36wz8 (PhilWP, TIP).

12     Ivy League Future of Food Conference; Irvine Auditorium; info: www.ivyffc.com Through October 14.

15    ITMAT Symposium 2018; addresses topics of relevance to translational science; 8 a.m.; Rubenstein Auditorium, Smilow Center for Translational Research; info: http://www.itmat.upenn.edu/symposium/ Through October 16.

18    A New Disability Poetics; exploring the relationship between the disabled body and contemporary poetic practices; 10 a.m.-5 p.m.; LGBT Center; info: https://wolfhumanities.upenn.edu/events/new-disability-poetics

25    The Annual Marian S. Ware Research Retreat; 8:30 a.m.-4:30 p.m.; Auditorium, BRB II/III; info: www.med.upenn.edu/cndr/research-retreat (Center for Neurodegenerative Disease Research).

26    Sound, Gender, and the Color Line; celebration in honor of Marian Anderson; 9 a.m.- 9 p.m; Class of 1978 Orrery Pavilion, Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library.

Admission Donations and Hours

    Annenberg School: free; hours, Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.; www.asc.upenn.edu

    Brodsky Gallery, Kelly Writers House: free; hours, info: http://writing.upenn.edu/wh/involved/series/brodskygallery/

    Burrison Gallery, Inn at Penn: free; Mon.-Fri., 7:30 a.m.-5 p.m.; http://tinyurl.com/kaevlec

    ICA: free; hours: www.icaphila.org

    International House Philadelphia: free; hours: http://ihousephilly.org/

    Kroiz Gallery, Fisher Fine Arts Library: free; Mon.-Fri., 10 a.m.-5 p.m.; http://tinyurl.com/hvrlct4

    Morris Arboretum: hours, prices: morrisarboretum.org

    Penn Museum: $15/adults; $13/seniors; $10/children; free/members, PennCard holders and children under 5; Tues.-Sun, 10 a.m.-5 p.m.; first Wed., 10 a.m.-8 p.m.; www.penn.museum

    Ross Gallery: Fisher Fine Arts Library; free; hours: www.arthurrossgallery.org

    Slought: free; Tues.-Fri., noon-5 p.m.; slought.org

    Van Pelt-Dietrich Library: free; hours: http://tinyurl.com/hwd74bp

Upcoming

     Drawing: Laurie Olin; seven decades of work; Kroiz Gallery, Architectural Archives. Through December 20.

11    Seas and Cities; Lisa Reindorf’s work deals with the interaction of man-made infrastructure and natural systems; Burrison Gallery. Through November 5.

Now

    Water and Solitude; photographs by Ed Stemmler; Burrison Gallery. Through October 9. 

    

    The Other 9/11–Memories: Geography of a Decade, Chile, 1973-1983; more than 100 pieces of artwork and photos; Annenberg Center. Through October 11 (Latin American and Latino Studies).

    Collaboration: A Potential History of Photography; Slought. Info: https://slought.org/resources/collaboration_a_potential_history Through October 31.

    Ok, I’ll Do It Myself: Narratives of Intrepid Women in the American Wilderness; selections from the Caroline F. Schimmel Collection of Women in the American Wilderness; Goldstein Family and Kamin Galleries, Van Pelt-Dietrich Library. Through November 11.

    William Kentridge: Universal Archive; series of 79 linocut images; Ross Gallery. Through November 11.

    Cultures in the Crossfire: Stories from Syria and Iraq; shedding light on the ongoing destruction of cultural heritage in the Middle East; Penn Museum. Through November 25.

    Truth & Image; artwork that absorbs, captivates, transfixes and delivers the viewer to newly imagined destinations; East Alcove Gallery, IHP; info: www.davinciartalliance.org/calls/truthimage Through December 15.

    Cauleen Smith: Give It or Leave It; films, objects and installations; ICA. Through December 23.

    Ree Morton: The Plant That Heals May Also Poison; ICA. Through December 23.

    Musical Partnerships at Play: The Marlboro Music School and Festival; Eugene Ormandy Gallery, Van Pelt-Dietrich Library. Through June 21, 2019.

    Moundbuilders: Ancient Artifacts of North America; Penn Museum. Through December 2, 2019.

Ongoing

    Audubon’s Birds of America; 1st floor, Van Pelt-Dietrich Library.

    Imagery, Narrative, Propaganda: Artists in the German Democratic Republic; rm. 500, Annenberg School (Annenberg School).

    Las Voces de Maria; profiles Puerto Ricans displaced by Hurricane Maria; Brodsky Gallery.

    Marian Anderson on the World Stage; Marian Anderson Gallery, Van Pelt-Dietrich Library.

    Middle East Galleries; ancient Mesopotamian societies that gave rise to the world’s first cities; Penn Museum.

    Native American Voices: The People–Here and Now; Penn Museum.

    Out of Time; 12 photos or paintings by artists and dancer Raphael Xavier; Lobby, Annenberg Center.

    We Are Not Alone; an exhibit of 10 large-scale illustrations by cartoonist and freelance writer Dwayne Booth; Forum, Annenberg School.

Penn Museum Tours

    The Artifact Lab: Conservation in Action; Penn Museum; weekdays, 11-11:30 a.m. and 1:30-2 p.m.; weekends, noon-12:30 p.m. and 3-3:30 p.m.; free w/admission.

    Gallery Tours; Saturdays-Sundays, 1:30 p.m.; Pepper Hall; free with admission; info: www.penn.museum/visit/tours

    Global Guides public tours; Saturdays-Sundays, 2:30 p.m.; free with admission.

12    Machuca; Roberto Brodsky, Chilean novelist and screenwriter; 4 p.m.; Forum, PCPSE (Latin American and Latino Studies).

14    Random Acts of Legacy; 2 p.m.; Penn Museum.

16    Dateline-Saigon; 5:30 p.m.; rm. 109, Annenberg School.

Lightbox Film Center at IHP

Tickets: $10, $8 students/seniors, free for members. Screenings at 7 p.m. unless otherwise noted. www.lightboxfilmcenter.org

4    The Czech Year.

5    The Emperor’s Nightingale (Císařův slavík).

6    Old Czech Legends (Staré pověsti české); 8 p.m.

11    A Midsummer Night’s Dream (Sen noci svatojánské).

13    Shorts Program 1: A Star from the Start (a.k.a. Survey of Techniques); 2 p.m.

        Shorts Program 2: Tales and Collaborations; 5 p.m.

        Shorts Program 3: Mature Mastery; 8 p.m.

17    Imaging the Avant-Garde: Programs 1 & 2.

18    Imaging the Avant-Garde: Program 3.

19    Imaging the Avant-Garde: Program 4; 6 p.m.

        Imaging the Avant-Garde: Program 5; 8 p.m.

24    Symbiopsychotaxiplasm: Take One.

27    Exhumed Films 24-Hour Horror-thon, Part XII; noon, $60.

5    Yoga with Anisha; bring your own mat; noon; Ross Gallery; $5/faculty/staff, free/students. Also October 12, 19, 26.

HR: Professional and Personal Development Programs

Open to faculty and staff; free unless noted otherwise. Register: www.knowledgelink.upenn.edu

2      Managing Emotional Health at Work Webinar; 12:30-1:30 p.m.

3      Penn Perks; 12:30-1:30 p.m.

4      OFCCP Compliance Training; 2-3 p.m.

9      TED Talk Tuesday: Why You Think You’re Right, Even When You’re Wrong; 12:30-1:30 p.m.

11    How EAP Services Help Supervisors Support their Employees Webinar; 11 a.m.-noon and 3-4 p.m.

        How to Nominate a Staff Member or Team for a Models of Excellence Award; 12:30-1:30 p.m.

18    Project Management; 9 a.m.–noon; $75.

23    Using Spark Hire Video Interviewing; 12:30-1:30 p.m.

HR: Penn Healthy You Workshops

Open to faculty and staff; free. Register: www.hr.upenn.edu/myhr/registration

11    Penn Park Orchard Workday; 9:30-11:30 a.m.

14    Spinning; 11:30 a.m.-12:15 p.m.

16    Gentle Yoga; noon-1 p.m.

26    Bodycombat; 11 a.m.-noon.

        Wellness Walk: Breast Cancer Awareness; noon-1 p.m.; in front of College Hall.

30    Gentle Yoga; noon-1 p.m.

HR: Be in the Know Biometric Screening Locations

9 a.m.-2 p.m. Register: www.hr.upenn.edu/myhr/registration

9     Dental Medicine.

11    Fagin Hall.

15    Houston Hall.

16    New Bolton Center.

17    Irvine Auditorium.

18    TSE Center.

22    Houston Hall.

[CANCELLED] 23    DAR–FMC Tower.

25    Irvine Auditorium.

26    LGBT Center.

29    Pottruck Health & Fitness Center.

[CANCELLED] 30    Vance Hall Hoover Lounge.

31    FRES.

HR: Work-life Workshops

Open to faculty and staff; 12:30-1:30 p.m. unless noted otherwise. Register: www.hr.upenn.edu/myhr/registration

2      Managing Emotional Health at Work Webinar.

9      Financial Freedom: Strategies for reducing debt and saving more; noon-1 p.m.

16    Stress Management.

        The Challenges of Infant Sleep; noon-1 p.m.

17    Balancing Work-Family-Life.

        Mindfulness.

18    New and Expectant Parent Briefing.

22    It is Not the Fountain in the Lobby: What to look for in a Long Term Care Community.

23    Let’s Talk about Breastfeeding; noon-1 p.m.

30    Guided Meditation.

Liberal & Professional Studies

Register: www.upenn.edu/lps-events

2    Master of Environmental Studies Virtual Café; noon.

3    Walk-in Wednesdays: Meet the College of Liberal and Professional Studies; 11 a.m.-1 p.m. and 4:30-6 p.m. Also October 10, 17, 24, 31.

4    Master of Environmental Studies Virtual Information Session; noon.

11    Master of Science in Applied Geosciences Virtual Information Session; noon.

16    Fels Institute of Government On-Campus Information Session; 6 p.m.

17    Organizational Dynamics On-Campus Information Session; 6 p.m.

18    The College of Liberal and Professional Studies Graduate Fair; 5 p.m.

30    Master of Behavioral and Decision Sciences Virtual Information Session; 8 a.m.

Penn Home Ownership Services

17    First-Time Homebuyers 102 (Agreement of Sale & Appraisals); noon; suite 440, 3401 Walnut St.; register: www.upenn.edu/homeownership

Penn Ice Rink, Class of 1923 Arena

Prices & info: www.upenn.edu/icerink

6      Penn Day; 4:30 p.m.; half price admission with PennCard.

14    Penn Day; 1 p.m.; half price admission with PennCard.

Penn Museum

Info: www.penn.musuem

2      Conversational Corners; weekly events to learn a new second language, Spanish; 9 a.m.; free, enter through Group Entrance. Also October 9 (English), October 16 (Portuguese), October 23 (Italian) and October 30 (Spanish).

3      DIY in the Museum: Crafternoons; knitting group; 2 p.m.; Also October 10 (Scrapbooking), October 17 (Cross Stitching), October 24 (Jewelry) and October 31 (Knitting).

11    Morning Exercise: Museum Mile; one-mile indoor walking workout through the Museum; 8:30 a.m.; Penn Museum (enter through group entrance).

12    Morning Conversation: Coffee with a Keeper; William Wierzbowski, American section; 9:30 a.m.; $5/admission (free/members); $1/coffee.

Penn Vet Working Dog Center

Register: https://tinyurl.com/ydgzqqog

2      Get Lost Tour; 2 p.m.

18    Up & Over, Under & Through; 10 a.m.

9      WPPSA Board Meeting; 12:30 p.m.; conference rm. 201, B Wing, 3401 Walnut St.

11    PPSA Meeting; 1 p.m.; School of Medicine.

24    University Council Meeting; 4 p.m.; Bodek Lounge, Houston Hall.

12    Ashley Phillips: Tell ‘Em I’m Gone; 7:30 p.m.; International House Philadelphia (IHP); info: https://tinyurl.com/y7j4rfpa

16    Concert: South African Jazz; McCoy Mrubata and Paul Hanmer, in collaboration with Carol Ann Muller, music; 5:30 pm; Ross Gallery (Ross Gallery).

19    Penn Symphony Orchestra; performing Rossini, Bach, Massenet and Tchaikovsky; Thomas Hong, music director, 8 p.m., Irvine Auditorium (Music).

28    Rochberg @ 100: A Centennial Celebration of George Rochberg; Eliot Fisk, guitar, Mimi Stillman, flute; 3 p.m.; Rose Recital Hall, Fisher-Bennett Hall (Music).

Annenberg Center

Tickets & info: annenbergcenter.org

7     Max Richter, American Contemporary Music Ensemble; 7 p.m.; Zellerbach Theatre.

17    Origins and Diaspora; The Chamber Orchestra of Philadelphia; 7:30 p.m.; Harold Prince Theatre.

20    Portland Cello Project; performing Radiohead’s “OK Computer” and more; 8 p.m.; Harold Prince Theatre.

28    Soul Songs: Inspiring Women of Klezmer; presented by Philadelphia Folklore Project; 4 p.m.; Zellerbach Theatre.

World Cafe Live

Performances daily. Complete listing and tickets: philly.worldcafelive.com

Annenberg Center

Tickets & info: annenbergcenter.org

4      Zora Returns to Harlem; a one-woman show about the life of acclaimed novelist Zora Neale Hurston; 7:30 p.m.

11    Private Peaceful; one-man play about a WWI soldier; 7:30 p.m.; Harold Prince Theatre. Also October 12, 7:30 p.m. and October 13, 2 and 7:30 p.m.

12    Spectrum Dance Theater: A Rap on Race; combines text with movement and music to communicate the complexities of discussing race; 8 p.m.; Zellerbach Theatre. Also October 13, 8 p.m.

14    A Puppeteer with the Palsy Performs Scenes from Shakespeare, or, The Ghost in the Machine; a play by Cary Mazer; 7 p.m.; Bruce Montgomery Theatre.

11    Cyberwar: How Russian Hackers and Trolls Helped Elect a President—What We Don’t, Can’t, and Do Know; Kathleen Hall Jamieson, Annenberg School; 6 p.m.; Penn Book Center.

17    Governing With Words: The Political Dialogue on Race, Public Policy, and Inequality in America; Daniel Gillion; 7 p.m.; Sweeten Alumni House (Alumni Center for Africana Studies; Penn Spectrum; Black Alumni Society).

Penn Bookstore

Info: www.upenn.edu/bookstore

     MUNCY; Maggie Rymsza and M. Earl Smith, authors; 6 p.m.

9      LikeWar: The Weaponization of Social Media; Emerson Brooking, author; 6 p.m.

16    History Teaches Us to Resist: How Progressive Movements Have Succeeded in Challenging Times; Mary Frances Berry, history; 5:30 p.m.

18    Rush: Revolution, Madness and Benjamin Rush, the Visionary Doctor Who Became a Founding Father; Stephen Fried, author/alumnus; 6 p.m.

30    The Spectre of Race: How Discrimination Haunts Western Democracy; Michael Hanchard, Africana Studies; 4:30 p.m.

Kelly Writers House

Events held at the Arts Café unless noted otherwise.

1     A Reading by Jennifer Egan; 6:30 p.m.; Perry World House.

11    Playing Changes: Jazz for a New Century; Nate Chinen; 5 p.m.

12    Matthew Shepard Memorial Reading; noon; Class of 1942 Garden.

15    Lunch with Journalist Helen Ubiñas; Povich Journalism Program; noon.

        Edible Book Contest; Creative Ventures Program; 6:30 p.m.; first floor.

16    Zine Rave; Alyson del Pino (C’21) and Jacob Kind (C’20); Writers House Zine Library; 6 p.m.

17    A Poetry Reading by Rae Armantrout; 6 p.m.

22    A Reading by Douglas Kearney; 6:30 p.m.

24    Lunch with Journalist Jay Rosen; Povich Journalism Program; noon.

        Craft Compelling Narratives With Audio; Neena Pathak, Kathy Tu, Laura Starcheski; 6 p.m.

25    A Conversation with Mehrsa Baradaran; 5 p.m.

29    Live at the Writers House; 7 p.m.

30    A Poetry Reading by Norbert Lange; 6 p.m.

31    Ammiel Alcalay and the Lost & Found Initiative; noon.

2     Employee Resource and Volunteer Fair; noon-1:30 p.m.; Bodek Lounge and Reading Room, Houston Hall (PPSA, WPPSA, HR).

4     25-Year Club Celebration; 5 p.m.; Houston Hall; register: www.hr.upenn.edu/25yearclub (Human Resources).

6     Morris Arboretum’s Fall Family Weekend; lively seasonal festival; 10 a.m.-3 p.m.; Morris Arboretum. Also October 7, 10 a.m.-3 p.m.

9     PennDesign Innovation Showcase at Pennovation; 11:30 a.m.; Pennovation Center (PennDesign; PennPraxis).

11   Division of Public Safety Open House; try the firearm training simulation machine; learn how to use a fire extinguisher; learn about RAD self-defense programs and fingerprinting; tour the state-of-the-art PennComm Emergency Communicatons Center  and meet the Penn MERT team; 1-4 p.m.; DPS Headquarters, 4040 Chestnut St.; info: https://tinyurl.com/ycdpnfkv (Public Safety).

12    Beyond the Walls: The University of the Future; important dialogues about the role of the university in society and industry with University stakeholders; 8 a.m.-5:45 p.m.; Perry World House; register: https://unifuture.network/2018/01/beyond-the-walls/ 

        SHOP PENN Day; all day; visit facilities.upenn.edu for full list of participating stores (FRES).

17    9th Annual Celebration of Women Faculty; open to all faculty members; 3:30 p.m.; Annenberg School; RSVP: https://tinyurl.com/y8uurf5o (Annenberg School).

Penn Museum

Info: www.penn.musuem

     Crawl Out Thursdays; a socially aware evening dance party; 6-9 p.m.; tickets: $15. First Thursday of every month through June 2019.

20    International Archaeology Day: Open House; 11 a.m.-4 p.m.; free w/ museum admission.

27    Culturefest!: Dia de Los Muertos Festival; free activities 1-5 p.m. followed by an Outdoor Evening Festival; 5-8 p.m.; $15 ($10/members).

Tickets & venues: www.pennathletics.com

     (W) Soccer vs. Columbia; 4 p.m.

        (W) Tennis hosts Penn Invitational; all day. Through October 7.

     (M) Soccer vs. Columbia; 7 p.m.

9      (M) Soccer vs. UMBC; 7 p.m.

12    (M) Tennis vs. Chestnut Hill; 3 p.m.

        Field Hockey vs. Columbia; 3:30 p.m.

        (W) Volleyball vs. Columbia; 7 p.m.

13    Football vs. Columbia; 1 p.m.

        (W) Volleyball vs. Cornell; 5 p.m.

        Rowing at Navy Day Regatta; all day.

19    Football vs. Yale; 7 p.m.

20    (M/W) Basketball hosts Red & Blue Scrimmage; time TBA.

        Sprint Football vs. Caldwell; 1 p.m.

22    (W) Soccer vs. Delaware State; 7 p.m.

26    Sprint Football vs. Navy; 7 p.m.

27    Field Hockey vs. Brown; noon

        (W) Soccer vs. Brown; 4 p.m.

        (M) Soccer vs Brown; 7 p.m.

        Rowing at Head of the Schuylkill; all day.

30    (M) Soccer vs. Delaware; 7 p.m.

1    Criminal Justice Contacts and Psychophysiological Functioning in Early Adulthood: Population Health Inequality in the Carceral State; Courtney Boen, sociology; noon; rm. 345, Penn Museum (Anthropology).

      Impact Evaluation Using Networks: Estimating Heterogeneous Spillover Effects; Alejandro Sanchez, economics; noon; rm. 203, PCPSE (Economics).

      Regenerating the Germline with Human Pluripotent Stem Cells; Amander Clark, UCLA; noon; Gaulton Auditorium, BRB (Institute for Regenerative Medicine).

      The Kingdom of God Has No Borders: A Global History of American Evangelicals; Melani McAlister, George Washington Univ.; noon; rm. 500, 3901 Walnut St. (Annenberg School).

      Unconventional Blocks for Functional Polymeric Materials; Bekka Klausen, Johns Hopkins; noon; Carolyn Hoff Lynch Lecture Hall, Chemistry Bldg. (Chemistry).

      Digital Book History; Whitney Trettien, English; 5:15 p.m.; Class of 1978 Orrery Pavilion, Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library (English).

2    Electrify (Almost) Everything! Tackling Climate Change with Clean Electricity; David Roberts, Vox; noon; Kleinman Center, Fisher Fine Arts Bldg.; register: cohenw@upenn.edu (Kleinman Center).

    Lysyl Hydroxylase is an Actionable Regulator of Collagen Cross-Linking in Tumor Stroma; Jonathan Kurie, MD Anderson Cancer Center; noon; Gaulton Auditorium, BRB (Abramson Family Cancer Research Institute).

    The Political Economy of Amazon Deforestation: Sub-national Development and the Uneven Reach of the Colombian State; Javier Revelo-Rebolledo, political science; noon; Forum, PCPSE (Latin American and Latino Studies).

    What a Warming World Means for Insect Pest Outbreaks; Mike Raupp, Univ. of Maryland; 2 p.m.; visitor center, Morris Arboretum (Morris Arboretum).

    Micro Theory Seminar; Nicolas Lambert, Stanford; 3:30 p.m.; rm. 203, PCPSE (Economics).

    Feeding, Nutrient Sensing in Flies and Mice; Greg S.B. Suh, NYU; 4 p.m.; rm. 146 A/B, Smilow Center (Institute for Diabetes, Obesity, and Metabolism).

    Innate Allergy; Richard Locksley, UCSF; 4 p.m.; Austrian Auditorium, CRB (Penn Institute for Immunology).

    Synaptic Cell Adhesion Molecules Shaping Synapse Formation and Specification; Thomas C. Südhof, Stanford; 4 p.m.; Gaulton Auditorium, BRB (Genetics).

    First Tuesday Lecture Series-Integrating Innovation in Imaging: Advancements in Neurology; Amy Johnson & Kathryn Wulster, New Bolton Center; 6:30 p.m.; NBC; RSVP: beltb@vet.upenn.edu (Penn Vet).

3    Positive Feedback, Made Viral: Leveraging Social and Digital Technologies Within the Health System; Kathleen Lee, PSOM; noon; rm. 214, Claire Fagin Hall (Nursing).

    Intrasuterine Inflammation and Infection: Transplacental Signals and Neurodevelopment; Irina Burd, Johns Hopkins; noon; rm. 252, BRB II/III (CRRWH)

    Tailoring Efficient Renewable Catalytic Processes for a Sustainable Future; Bingjun Xu, Univ. of Delaware; 3 p.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Hall (Engineering).

    Decoding the Non-coding Regulatory Pathways of Vascular Inflammation; Jason Fish, Univ. of Toronto; 4 p.m.; rm. 11-146, Smilow Center (Cardiovascular Institute).

    Religion and the Rise and Fall of Islamic Science; Eric Chaney, Oxford; 4 p.m.; rm. 200, PCPSE (Economics).

    Slaves and Slavery in Medieval India: The Smrticandrika of Devanabhatta; Donald Davis, Univ. of Texas at Austin; 4:30 p.m.; Class of ’55 Room, Van Pelt-Dietrich Library (South Asian Studies).

    Unapologetically Femme: Queering Black Genders in Beyonce’s “Sorry”; Omise’eke Natasha Tinsley, Univ. of Texas at Austin; 5:30 p.m.; rm. 330 A, 3401 Walnut St. (Africana Studies).

    Great Stuff: Director’s Highlights of the Penn Museum Collection; Julian Siggers, Penn Museum; 6 p.m.; Penn Museum (Penn Museum).

4    Studying the Risk of Infection with Immunosuppression in Patients with Rheumatoid Arthritis; Michael George, PSOM; 9 a.m.; Austrian Auditorium, CRB (CCEB).

      Stochastic Mechanisms in Membrane Traffic; Jeanne Stachowiak, Univ. Texas at Austin; 1 p.m.; Carolyn Hoff Lynch Lecture Hall, Chemistry Bldg. (Chemistry).

      Innovation @ Penn; Craig Carnaroli, executive vice president; 3:30 p.m.; Class of ’49 Auditorium, Houston Hall (PASEF).

      Orienting Corporate Governance to Generate Sustainable Growth: A Cooperative Discussion on Common Ground and Forging a Path Forward; Leo E. Strine, Jr., Chief Justice, Delaware Supreme Court; Jay Clayton, Chairman, SEC; Lawrence Hamermesh, Institute for Law and Economics; 4:30 p.m.; rm. S240B, Silverman Hall (Penn Law).

5    Towards a Culture of Inquiry on the Medical Services; Katrina Armstrong, Mass General Hospital; noon; Rubenstein Auditorium, Smilow Center (Medicine).

8    Genotype, Phenotype, and Transient Elements: Modern Effectors of Clinical Microbiology; Kevin Alby, PSOM; noon; Austrian Auditorium, CRB (Pathology & Lab. Medicine).

      In Defense of Capitalism: Realist-Empiricist Views from the Ethnography and Archaeology of Trade, Exchange, and Markets; Rahul Oka, Notre Dame; noon; rm. 345, Penn Museum (Sociology).

    Elastic Fibers and Arterial Mechanics; Jessica Wagenseil, Washington Univ. in St. Louis; 2 p.m.; Austrian Auditorium, CRB (Penn Muscle Institute).

    Unread: A History of the Book in Colonial South Asia; Priyasha Mukhopadhyay, Yale; 5:15 p.m.; Class of 1978 Orrery Pavilion, Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library (English).

9    A Role for SAGA-Mediator Crosstalk in Transcription; Steven McMahon, Sidney Kimmel Medical College; noon; Caplan Auditorium, Wistar Institute (Abramson Family Cancer Research Institute).

    Metastable Metal Complexes Supported by Guanidinate Ligands; Skye Fortier, Univ. of Texas-El Paso; noon; Carolyn Hoff Lynch Lecture Hall, Chemistry Bldg. (Chemistry).

    Epigenomic Regulation of Enhancers: From Adipogenesis, Development to Cancer; Kai Ge, NIH; 4 p.m.; rm. 12-146 A/B, Smilow Center (Institute for Diabetes, Obesity, and Metabolism).

    Expletives Deleted: A Cultural History of Abuse and Swearing in Tamil; A.R. Venkatachalapathy, Madras Institute of Development Studies; 4 p.m.; rm. 826, Williams Hall (South Asia Studies).

    Innate Lymphoid Cells in Mucosal Immunity; Marco Colonna, Washington Univ. School of Medicine; 4 p.m.; Austrian Auditorium, CRB (Penn Institute for Immunology).

    Kwame Nkrumah and the Politics of Religion in Early Postcolonial Ghana; David Amponsah, Africana studies; 5:30 p.m.; rm. 330 A, 3401 Walnut St.; RSVP: https://tinyurl.com/y9ubtsyv (Africana Studies).

    Pasticceria: Stories and Images of Italian Sweets; Nick Malgieri, ICE; 5:30 p.m.; rm. 241, Van Pelt-Dietrich Library (Italian Studies).

10    SON Research and Innovation Colloquium; Ashley Z. Ritter, Nursing; noon; rm. 214, Claire Fagin Hall (Sigma Theta Tau, Nursing).

    Tackling the Tsunami of Drug-Resistant Malaria; David Fidock, Columbia; noon; Austrian Auditorium and Lobby, CRB (Microbiology).

    Spatially Organizing Biointerfaces to Interrogate Immune Functions; Yan Yu, Indiana-Bloomington; 3 p.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Hall (Engineering).

    Defeating Heart Failure with Energy: Mechanisms of Cardiac Excitation-Contraction-Energetics Coupling; Shey-Shing Sheu, Thomas Jefferson Univ.; 4 p.m.; rm. 11-146, Smilow Center (Cardiovascular Institute).

    Design and the Stuff of Everyday Life; Ilse Crawford, Studioilse; 5 p.m.; Lightbox Film Center, IHP (Wolf Humanities Center).

    Sexual Harassment from Congressional Testimony to the #MeToo Movement; Anita Hill and Kimberlé Crenshaw, activists; 5 p.m.; Fitts Auditorium, Golkin Hall; tickets: https://tinyurl.com/yc9lyt3w (Alice Paul Center).

    An Island, a Ship, a Prison; Domietta Torlasco, Northwestern University; 6 p.m.; Slought (Slought, Bryn Mawr College Program in Film Studies).

11  Polymer-grafted Nanoparticle Membranes with Controllable Free-Volume; Sanat Kumar, Columbia; 1 p.m.; Carolyn Hoff Lynch Lecture Hall, Chemistry Bldg. (Chemistry).

    Single Cell Gene Expression; Mya Suong, Johns Hopkins; 3 p.m.; Carolyn Hoff Lynch Lecture Hall, Chemistry Bldg. (Chemistry).

    Industrial Organization Seminar; Andrew Sweeting, Univ. of Maryland; 3:30 p.m.; rm. 200, PCPSE (Economics).

    The Pulmonary Lymphatics in Inflammation and Lung Injury; Hasina Outtz Reed, PSOM; 4 p.m.; Smilow Center (Penn Center for Pulmonary Biology).

    Melting Ice to Rising Seas: The Artist’s View; Lisa Reindorf, architect and climate change activist; 4 p.m.; Burrison Gallery, Inn at Penn (Burrison Gallery).

    Neural Basis of Complex Spatial and Acoustic Behaviors in Bats; Michael Yartsev, UC Berkeley; 4 p.m.; Tedori Family Auditorium, Levin Bldg. (Biology).

    Recovery Park and Recovery Park Farm–a Motown Example of How to Create Economic Growth and to Help Former Prisoners Re-Enter Their Communities; Gary Wozniak, Recovery Park; 6 p.m.; rm. B3, Meyerson Hall (PennDesign).

12    Geoscience Colloquium: How Useful Are Molecular Phylogenies for Understanding Plant Evolution in Deep Time?; Andrew Leslie, Brown; 2 p.m.; rm. 358, Hayden Hall (Earth & Environmental Science).

       Gravitational Imagination: Eadweard Muybridge’s ‘Intervals of Suspension’; Miriam Stanton, history of art; 3:30 p.m. rm. 113, Jaffe Bldg. (History of Art).

15    Discovering RNA Biology with Informatics; Manolis Maragkakis, PSOM; noon; Austrian Auditorium, CRB (Pathology & Laboratory Medicine).

    Parasitology Seminar Series: Hist-seeking Behaviors of Parasitic Nematodes; Elissa Hallem, UCLA; noon; rm. 132, Hill Pavilion (Penn Vet).

    Synthetic Discoveries from Polycyclic Natural Products; Jeremy May, Univ. of Houston; noon; Carolyn Hoff Lynch Lecture Hall, Chemistry Bldg. (Chemistry).

    Roles of Myofilament Proteins and Extracellular Matrix in Hypertrophic Cardiomyopathy; Stuart Campbell, Yale; 2 p.m.; Austrian Auditorium and Lobby, CRB (Penn Muscle Institute).

    A Descriptive Set Theoretic Approach to Problems in Harmonic Analysis, Dynamical Systems and Combinatorics. Lecture I. Set Theory and Trigonometric Series; Alexander S. Kechris, Caltech; 3:30 p.m.; rm. A8, DRL (Mathematics).

    American Exceptionalism: What Divides Americans From the World and From Each Other?; Mugambi Jouet, McGill University; 4:30 p.m.; Perry World House; register: www.sas.upenn.edu/2018deansforum/ (SAS).

    Draining the Swamp of Arcane Legal Text: Reclaiming the Geography of Eighteenth Century Philadelphia; J.M. Duffin, University Archives; 5:15 p.m.; Class of 1978 Orrery Pavilion, Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library (English).

16    From Single Nanowire to Nanowire Network: Mechanics and Application in Stretchable Electronics; Yong Zhu, NC State; 10:45 a.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Bldg. (MEAM).

    Squamous Epithelial Cell Biology and Oncogenesis; Anil Rustgi, gastroenterology; noon; Caplan Auditorium, Wistar Institute (Wistar Institute).

    How AIDS Changed American Art: Sex and the Gendering of Postmodernism; Jonathan Katz, SUNY Buffalo; noon; rm. 345, Fisher-Bennett Hall; RSVP: https://tinyurl.com/yanzx4b9 (Alice Paul Center).

    Waiting for Good or Bad News; Nishant Ravi, economics; 5 p.m.; rm. 203, PCPSE (Economics).

    A Descriptive Set Theoretic Approach to Problems in Harmonic Analysis, Dynamical Systems and Combinatorics. Lecture II. The Complexity of Classification Problems in Ergodic Theory; Alexander S. Kechris; Caltech; 3:30 p.m.; rm. A8, DRL (Mathematics).

    Immunology Colloquium; Harvey Cantor, Harvard; 4 p.m.; Austrian Auditorium CRB (Penn Institute for Immunology).

    Pdx1 and Pancreatic Beta Cell Fate During Stress; Doris Stoffers, PSOM; 4 p.m.; rm. 12-146, Smilow Center (IDOM).

    How Some Appellate Judges Think; Hon. Thomas Ambro, U.S. Court of Appeals for the Third Circuit; 4:30 p.m.; rm. S245A, Silverman Hall (Institute for Law and Economics).

    Superstring Field Theory, Superforms and Supergeometry; Pietro Antonio Grassi, Univ. del Piemonte Orientale; 4:30 p.m.; rm. 4C2, DRL (Mathematics).

    Talking Back to Thomas Jefferson: African American Nationalism in the New Republic; Mia Bay, history; 4:30 p.m.; rm. 209, College Hall (History).

    Philadelphia Section Award Lecture; Marsha Lester, chemistry; 6 p.m.; Carolyn Hoff Lynch Lecture Hall, Chemistry Bldg. (Chemistry).

17    The Puzzle of Respiratory Syncytial Virus RNA Synthesis: One Polymerase, One Promoter, Two Processes; Rachel Fearns, Boston Univ.; noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).

    A Surprising Role of Long Non-Coding RNA in Breast Cancer Metastasis: Important Lessons from Studying IncRNA Functions in Vivo; Li Ma, Univ. of Texas at Austin; noon; rm. 252, BRB II/III (CRRWH).

    Using Science Communication to Improve Education and Outreach: Social Media Infographics, Animation and more; Marion Leary, Nursing; noon; rm. 214, Claire Fagin Hall (Nursing).

    Catalysis on Plasmonic Metal Nanoparticles: Opportunities for Highly Selective Chemical Conversion; Suljo Linic, Univ. of Michigan; 3 p.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Hall (CBE).

    A descriptive set theoretic approach to problems in harmonic analysis, dynamical systems and combinatorics. Lecture III. Dynamics of non-archimedean groups, logic, and Ramsay Theory; Alexander S. Kechris; Caltech; 3:30 p.m.; rm. A4, DRL (Mathematics).

    Condensed Matter Seminar: Topological Origin of Equatorial Waves; Brad Marston, Brown; 4 p.m.; rm. A6, DRL (Mathematics).

    Experimental Particle Physics Seminar: Solar neutrino sensitivity of DUNE; Shirley Li, SLAC; 4 p.m.; rm. 2C2, DRL (Physics).

    PIER Cohen Distinguished Lecture; Guillermo Calvo, Columbia; 4 p.m.; Forum, PCPSE (Economics).

    Decoding Human Ventricular Cardiomyocyte Specification and Maturation with Integrated Cell-Type Specific Epigenomic and Transciptomic Analysis; Hao Wu, Penn Epigenetics Institute; 4 p.m.; rm. 11-146, Smilow Center (Cardiovascular Institute).

    Segregation: The Stuff Social Media is Made Of; Wendy Hui Kyong Chun, Brown; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum (Wolf Humanities Center).

    Governing with Words: The Political Dialogue on Race, Public Policy, and Inequality in America; Penn Alumni Reading Club with Daniel Gillion; 7 p.m.; Sweeten Alumni House or online: register: https://tinyurl.com/y9mlrmjj (Africana Studies, Penn Spectrum Programs).

18    Invited Speaker Seminar Series; Arta M. Monjazeb, UC Davis; noon; rm. 8-146AB, Smilow Center (Radiation Oncology).

    The Cultural Logistics of Digital Governance: Russia’s Great Power Identity and Internet Sovereignty Narrative; Stanislav Budnitsky, Center for Advanced Research in Global Communication; noon; 6th Floor, 3901 Walnut St; RSVP: marina.krikorian@asc.upenn.edu (Annenberg School).

    Chemical Epigenetics; Kabirul Islam, Univ. of Pittsburgh; 3 p.m.; Carolyn Hoff Lynch Lecture Hall, Chemistry Bldg. (Chemistry).

    A Descriptive Set Theoretic Approach to Problems in Harmonic Analysis, Dynamical Systems and Combinatorics:  Lecture IV: Descriptive Graph Combinatorics; Alexander S. Kechris; Caltech; 3:30 p.m.; rm. A8, DRL (Mathematics).

    Fertility and Family Leave Policies in Germany: Optimal Policy Design in a Dynamic Framework; Hanna Wang, economics; 3:30 p.m.; rm. 200, PCPSE (Economics).

    Calm Under Stress: Comparative Analysis of Gene Regulatory Networks Across Related Species of Archaeal Extremophiles; Amy Schmid, Duke; 4 p.m.; Tedori Family Auditorium, Levin Bldg. (Biology).

    Evolutionary and Cognitive Perspectives on Greek Comedy; Ralph Rosen, classical studies; 4:30 p.m.; rm. 402, Claudia Cohen Hall (Classical Studies).

    Jews, Muslims, and Modernity; Aron Rodrigue, Stanford; Julia Phillips Cohen, Vanderbilt; Lital Levy, Princeton; Jessica Marglin, USC; 5 p.m.; Amado Recital Hall, Irvine Auditorium (Katz Center, History, Near Eastern Languages and Civilizations, Jewish Studies, Middle East Center).

    Sonus Qui Non Est Vox: Sound and Voice in Dante; Alison Cornish, NYU; 5:30 p.m.; rm. 627, Van Pelt-Dietrich Library (Italian Studies).

    Annual Phyllis Rakin Lecture: How Many Lovers Had Shakespeare?; Will Stockton, English; 5 p.m.; rm. 401, Fisher-Bennett Hall (English).

19    Big Data and Improving Clinical Care; David Bates, Harvard; noon; Rubenstein Auditorium, Smilow Center (Medicine).

    Dissolved Organic Matter Dynamics at High Spatio-temporal Resolution in White Clay, Creek, Pennsylvania; Diana Oviedo, Stroud Water Research Center; 2 p.m.; rm. 358, Hayden Hall (Earth & Environmental Science).

    Penn-PMA Mellon Digital Imaging Roundtable; Will Noel, Kislak Center; Chris Atkins; Philadelphia Museum of Art; Norman Badler, engineering; Justyna Badach, Philadelphia Museum of Art; Karen Redrobe, Wolf Humanities Center; 3:30 p.m.; rm. 113, Jaffe Bldg. (History of Art).

20    Ancient Egyptian Furniture: From the Earliest Examples to Those “Wonderful Things” of the New Kingdom; Geoffrey Killen, scholar; 3:30-4:30 p.m.; Penn Museum; admission: $10/public, $7/members and faculty/staff; $5/students, free/children (Museum, ARCE-PA).

21    The Institute for Law & Global Development: Women of Color in Law and Business; Carolyn Edgar, BNY Mellon; noon; Fitts Auditorium, Golkin Hall (Office of International Programs, Penn Law, Perry World House, Wharton).

22    Identifying Causal Effects in Network Experiments with Noncompliance; Frank DiTraglia, economics; noon; rm. 203, PCPSE (Economics).

    Lowell: One of the First Industrial Capitalistic Communities in America; Robert Schuyler, sociology; noon; rm. 345, Penn Museum (Sociology).

    Regulation of Transient Receptor Potential Ion Channels by Cellular Signaling Pathways; Tibor Rohacs, Rutgers; noon; rm. 10-146, Smilow Center (SPATT).

    Nurturing Indonesia: Medicine and Decolonization in the Dutch East Indies; Hans Pols, Univ. of Sydney; 3:30 p.m.; rm. 337, Claudia Cohen Hall (HSS).

    Econometrics Seminar; Yixiao Sun, UC-San Diego; 4 p.m.; rm. 200, PCPSE (Economics).

    Printers’ Devices, or, How French Got Its Accents; Katie Chenoweth, Princeton; 5:15 p.m.; Class of 1978 Orrery Pavilion, Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library (English).

23    Atomistically Inspired Origami; Richard D. James, Univ. of Minnesota; 10:45 a.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Bldg. (MEAM).

    Stay-at-home Mom/Full-Time Worker: Exploring the Possibilities and Limitations of Making Life Shoppable on Social Media; Elena Rosa Maris and Emily Hund, Annenberg School; noon; GSWS Conference Room, Fisher-Bennett Hall (GSWS, Annenberg School).

    Balancing Clinical Research with National Security Concerns: Investigation of Mysterios Neurological Symptoms; Douglas Smith, PSOM; noon; rm. 1402, Blockley Hall (Bioethics).

    Industrial Organization Seminar; Nick Buchholz, Princeton; 3:30 p.m.; rm. 101, PCPSE (Economics).

    Wage Dynamics with Developing Asymmetric Information; Joonabe Lee, economics; 3:30 p.m.; rm. 203, PCPSE (Economics).

    Mechanistic Insights into the Immunoediting and Immunotherapy of Cancer; Robert Schreiber, Washington Univ.; 4 p.m.; Austrian Auditorium, CRB (Penn Institute for Immunology).

    Control of Metabolism by Reactive Metabolites and Protein Modification; Matthew Hirschey, Duke; rm. 12-146, Smilow Center (IDOM, DRC).

24    Collaborating with the Innate Immune System to Treat Antibiotic Resistant Superbugs; Victor Nizet, UC San Diego; noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).

    Gun Violence in Black and White: Evidence from Policy Reform in Missouri; Morgan C. Williams, Jr., NYU; noon; rm. 395, McNeil Bldg. (Criminology).

    SON Research and Innovation Colloquium; George Demiris, Jie Deng, Amy M. Sawyer; noon; rm. 214, Claire Fagin Hall (Nursing).

    Predicting Structure and Thermodynamics in Macromolecular Materials with Specific and Directional Intermolecular Interactions; Arthi Jayaraman, Univ. of Delaware; 3 p.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Bldg. (Engineering).

    Condensed Matter Seminar: Taming Quantum Entanglement; Matthew Fisher, UC Santa Barbara; 4 p.m.; rm. A6, DRL (Physics).

    Experimental Particle Physics seminar: Recent results from T2K; Alysia Marino, Univ. of Colorado; 4 p.m.; rm. 2C2, DRL (Physics).

    The Role of Changing Marital Transitions for Housing Decisions; Minsu Chang, economics; 4 p.m.; rm. 200, PCPSE (Economics).

    Integrating Molecular Phenomics and Respiratory Fluxomics to Decipher the Metabolic Basis of Heart Failure; Deborah Muoio, Duke; 4 p.m.; rm. 11-146AB, Smilow Center (CVI).

    The Case for an Aesthetics of Black Aliveness; Kevin Quashie, Brown; 5:30 p.m.; rm. 330 A, 3401 Walnut St. (Africana Studies).

    African Art and the Camera Eye: Eliot Elisofon’s Experimental Photography; Emily Hyde, Rowan; 6 p.m.; rm. 135, Fisher-Bennett Hall (English).

    Buried in Treasures: When Stuff Takes Over; Gail Steketee, Boston; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum (Wolf Humanities Center).

25    Real and Potential Histories in Protein Sequence Space: Chance, Contingency, and the Mechanisms of Molecular Specificity; Joe Thornton, Chicago; 4 p.m.; Tedori Family Auditorium, Levin Bldg. (Biology).

    Black Opera and Verdi: Ulrica, Aida, and Otello; Naomi Andre, Univ. of Michigan; 5:30 p.m.; rm. 102, Lerner Center (Italian Studies).

    Navigating Pacific Art History’s Turbulent Waters; Karen Stevens, Univ. of Canterbury; 5:30 p.m.;  rm. 111, Annenberg School (History of Art).

29    SON Responsible Conduct of Research Seminar; Charlene Compher, Barbara Riegel, Nursing; 11:30am; rm. 203, Claire Fagin Hall (Nursing).

    On Ivory, Wax, and Paint: New Insights on Devotional Booklets; Sarah Guérin, English; 5:15 p.m.; Class of 1978 Orrery Pavilion, Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library (English).

    Trans Literacy Project: Teaching Feminist, Queer, and Trans Theory; Heath Fogg Davis, Temple; Melissa Sanchez, English; Jessa Lingel, Annenberg School; 5:30 p.m.; Goodhand Room, LGBT Center (Alice Paul Center, English, SP2, LGBT Center).

    Compound Beings, Other Natures; Simon Kim, Penn Design; 6:30 p.m.; rm. B3, Meyerson Hall (Architecture).

30    Bayesian Deep Learning for Predictive Scientific Computing; Nicholas Zabaras, Notre Dame; 10:45 a.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Bldg. (MEAM).

    Seven Days that Changed the World: The Salisbury Nerve Agent Attack and its Aftermath; Ulf Schmidt, Univ. of Kent; noon; rm. 108, ARCH Bldg. (Bioethics).

    Precision Proteomics: Protein Methylation Signaling and Expression of the Cancer Genome; Or Gozani, Stanford; noon; Gaulton Auditorium, BRB (Abramson Center).

    Industrial Organization Seminar; Rohit Lamba, Penn State; 3:30 p.m.; rm. 101, PCPSE (Economics).

    Regulation of T Cell Activation and Exhaustion by Tim-3; Lawrence P. Kane, Univ. of Pittsburgh; 4 p.m.; Austrian Auditorium, CRB (Penn Institute for Immunology).

    NAD Metabolism as a Therapeutic Target; Joseph Baur, PSOM; 4 p.m.; rm. 12-146AB, Smilow Center (IDOM).

    Equality and Kleros: Distributing Lands to New Settlers in Archaic Greece; Irad Malkin, Tel Aviv Univ.; 4:30 p.m.; rm. 402, Claudia Cohen Hall (Classical Studies).

    Change Over Time Dialogues: Design + Heritage; Cameron Logan, Scott Erdy, Kiki Bolender; 6 p.m.; Upper Gallery, Meyerson Hall (PennDesign).

31    Decoding the Noncoding Genome of Ovarian Cancers; Kate Lawrenson, Cedars-Senai Medical Center; noon; rm. 252, BRM II/III (CRRWH).

    CD8+ T Cell Immunity During and After Chronic Viral Hepatitis; Robert Thimme, Freiburg Univ.; noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).

    Adverse Selection and Information Trap in Over-the-Counter Markets; Junyuan Zou, economics; 4 p.m.; rm. 200, PCPSE (Economics).

    Multi-Resolution Models of the Mitral Heart Valve: From Mechanobiology to Surgical Repair; Michael S. Sacks, Univ. of Texas at Austin; 4 p.m.; rm. 11-146, Smilow Center (CVI).

    Preservation, Profits and Loss; Cameron Logan, Univ. of Sydney; 6 p.m.; Upper Gallery, Meyerson Hall (Penn Design).