Loading
Print This Issue
Subscribe:
E-Almanac




October Extras! I Deadlines

 
September 27, 2016 Volume 63, No. 07
 
Unless otherwise noted, all events are open to the general public as well as to members of the University. For building locations, call (215) 898-5000 between 9 a.m. and 5 p.m. or see www.facilities.upenn.edu/ or the University’s website, www.upenn.edu. Listing of a phone number normally means tickets, reservations or registration required.
Academic Calendar Children's Activities conferences Exhibits Films
Fitness/Learning Meetings MUSIC On stage Readings & Singings
Special Events SPORTS Talks    

 

Day of the Dead

Enjoy Mexican culture and the rich traditions of Día de los Muertos (Day of the Dead) at the Penn Museum on October 29 from 11 a.m.-4 p.m. It is an afternoon filled with music and dance, puppetry and storytelling and arts and crafts. The centerpiece of the afternoon, presented in the Museum’s majestic Rotunda, is a traditional Day of the Dead altar. See Special Events.

 

ACADEMIC CALENDAR Index 

6   Fall Term Break. Through October 9.

10 Classes Resume.

      Drop Period Ends.

14 Family Weekend (Columbia). Through October 16.

29 Homecoming (Brown).

31 Advance Registration for Spring Term. Through November 13. 

CHILDREN'S ACTIVITIES Index 

1    Family Matinee: My Neighbors the Yamadas; 2 p.m.; I-House; $5/adults & children over 2; tickets: http://ihousephilly.org/ (I-House).

21 Memphis Soul Stew: Arpeggio Jazz Ensemble; grades K-8; 10:30 a.m.; Annenberg Center; tickets: www.annenbergcenter.org/ (Annenberg Center).

Morris Arboretum
Prices & registration: morrisarboretum.org

1    Discovery Series: Does your Nose Know?; identify various mysterious smells that will both haunt and delight you; 11 a.m.-3 p.m.

12 Storytime Nature Yoga; 10:30-11:15 a.m. Also October 19 & 26.

14 Little Explorers – Post Storytime Nature Walk and Crafts; 11:15 a.m.-noon. Also October 28.

24 Seeds to Sprouts; ages 2-4; 10:30-11:30 a.m. Also October 31.

Peanut Butter and Jams
Tickets $8: http://worldcafelive.com
Doors: 10:30 a.m. Shows: 11 a.m.

1   Ants on a Log.

8   First Notes.

22 Michael and the Rockness Monsters – A Monster’s Ball.

29 KB Whirly.

Penn Museum
Tickets: www.penn.museum

1   Gallery Romp: Ancient Rome; discover the origins of the seasons; ages 3-6; 10:30-11:15 a.m.; limited space available. 

9   Destination Ancient Rome: Mosaics; discover the many mosaics in the collections; 1-4 p.m.; free w/admission.

19 Homeschool Day: Archaeological Adventures: Encountering Ancient Egypt; featuring the giant Sphinx and real mummies; 10 a.m.-1 p.m.; $12; register: (215) 746-6774.

conferences Index 

5    The 8th World Congress of Korean Studies: Korean Culture, Seeking Insights for the Future; details: http://tinyurl.com/j6h2xt2 Through October 7 (CEAS).

6   CSCC 4th Annual Conference: The U.S., China and International Law; Perry World House; details: http://tinyurl.com/j2wq36j Through October 7 (CSCC).

       Engaging Conservation: Collaboration Across Disciplines; 9 a.m.-7 p.m.; Penn Museum; prices & registration: http://tinyurl.com/hwfmxxl Through
October 8, 9 a.m.-12:30 p.m. (Museum).

8   Music, Word and Art in the Age of Cervantes; 2-5 p.m.; Class of 1978 Orrery Pavilion, Kislak Center; register: http://tinyurl.com/z9oh5ke (Penn Libraries).

11 2nd Alumni Panel – Visual Studies in the Real World; 3:30-6:30 p.m.; rm. B26, Stiteler Hall; details: http://tinyurl.com/heofpby (Visual Studies).

13 Charles IV: An Emperor in Europe (1316-2016); Kislak Center; register: http://tinyurl.com/zp8pvjf (Penn Libraries). Through October 14.

14 Dental Lecture & Wetlab – Surgical Tooth Extraction & Intraoral Nerve Blocks; 9 a.m.-5 p.m.; Ryan Hospital; $950; register: (215) 898-3351(Penn Vet).

17 ITMAT Symposium 2016: Translational Science in the Era of Precision Medicine; 8:45 a.m.-6 p.m.; Rubenstein Auditorium & Lobby, Smilow Center; register & prices: http://tinyurl.com/hrqfmr5 Through October 18, 9 a.m.-3:30 p.m. (Smilow Center).

21 Timescales: Ecological Temporalities Across Disciplines; 9 a.m.-5 p.m.; Kislak Center; info.: http://tinyurl.com/hqfxy5b Through October 22. (Provost Interdisciplinary Arts Fund). See Films.

23 Dental Lecture & Wetlab – Performing a Thorough Oral Exam & Dental Charting; 2-5 p.m.; Ryan Hospital; $190; register: (215) 898-3351
(Penn Vet).

28 Under Pressure: Urban Housing Symposium; 9 a.m.-4 p.m.; Meyerson Hall; register: http://tinyurl.com/j8jw3ag (Architecture).

       Animals in the Archives; 10 a.m.-5 p.m.; Goodhand Room, LGBT Center; info.: ebenson@sas.upenn.edu (History & Sociology of Science). See Films.

       Engaging Students Through Technology; 10 a.m.-3:30 p.m.; Kislak Center; info.: http://tinyurl.com/gwl4p8y (Penn Libraries).

EXHIBITS Index 

Admission Donations and Hours          

       ARG: Fisher Fine Arts Library; free; hours: www.arthurrossgallery.org/

       Burrison Gallery: Inn at Penn; free; Mon.-Fri., 7:30 a.m.-5 p.m.; http://tinyurl.com/kaevlec

       Esther Klein Gallery: free; Mon.-Sat., 9 a.m.-5 p.m.; http://estherkleingallery.tumblr.com/

       ICA: free; hours: www.icaphila.org

       International House: free; hours: http://ihousephilly.org/

       Kroiz Gallery, Fisher Fine Arts Library; free; Mon.-Fri., 9 a.m.-4 p.m.; http://tinyurl.com/hvrlct4

       Morris Arboretum: Mon.-Fri., 10 a.m.-4 p.m.; Sat., 10 a.m.-5 p.m.; Sun., 10 a.m.-5 p.m.; prices: morrisarboretum.org

       Penn Museum: $15/adults; $13/seniors; $10/children; free/members, PennCard holders and children under 5; Tues.-Sun, 10 a.m.-5 p.m.; first Wed., 10 a.m.-8 p.m.; www.penn.museum

       Slought: free; Tues.-Fri., noon-5 p.m.; www.slought.org

       Van Pelt-Dietrich Library: free; hours: http://tinyurl.com/hwd74bp

Upcoming

1   Small Abstractions; oil paintings by Kathleen Shaver, who aims to capture the mysterious, inexpressible aspects of human existence in paint; Burrison Gallery. Through October 26.

13 Likeness; Paul Vanouse exploring the concept of identity through DNA imaging; Esther Klein Gallery; reception: October 13, 5-7:30 p.m. Through November 12.

27 Alumni Homecoming Show; Burrison Gallery; reception: October 28, 3-6 p.m. Through November 10.

Now

       Siamese Sampler: 19th-century Manuscripts of Scripture, Poetry, and Decree; Snyder-Granader Alcove (fl. 6),Van Pelt-Dietrich Library. Through October 7.

       Garden Railway: Awaken the Senses; featuring buildings that incorporate one or two of the five senses in the structure; Morris Arboretum. Weekends through October 10.

       KieranTimberlake: Drawn + Quartered; exploring the use of drawings and prototypes in the work of KieranTimberlake; Kroiz Gallery, Architectural Archives. Through October 14.   

       Wrapped Up: Yarnbombing; Melissa Maddonni Haims’ yarn graffiti, soft sculpture and large-scale installations with crocheted materials; Morris Arboretum. Through October.

       Hieronymus Bosch: 500 Years Later; display cases, Fisher Fine Arts Library. Through November 11.

       Victor Burgin/Then and Now; exploring the relationship between real and virtual spaces; Slought. Through November 6.

       The Golden Age of King Midas; exploring the famous ruler and his times; Penn Museum. Through November 27.

       Darkwater Revival: After Terry Adkins; honoring Adkins’ legacy and exploring his influence; Arthur Ross Gallery. Through December 11.

       Reactions: Medieval/Modern; influence of manuscripts from the Middle Ages to today; Goldstein Family Gallery, Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library. Through December 16.  

       Arbitrary Pleasures–Plaisirs Arbitraires; Dan Rose’s artist books; Kamin Gallery, Van Pelt-Dietrich Library; exhibition tour: October 20, 7 p.m.
www.library.upenn.edu/exhibits/ Through March 10, 2017.

     Endless Shout; asks how, why and where performance and improvisation can take place inside a museum; ICA. Through March 19, 2017. 

       The Freedom Principle: Experiments in Art and Music, 1965 to Now; links to the vibrant legacy of avant-garde jazz and experimental music of the late 1960s; ICA. Through March 19, 2017. 

       Let Every Heart Be Filled with Joy; history of the Savoy Company; Eugene Ormandy Gallery, Otto E. Albrecht Music Library, Van Pelt-Dietrich Library. Through Spring 2017.

       Magic in the Ancient World; explore a presentation of objects associated with magical practices; Penn Museum. Through April 30, 2017.

       A Waltz in the Woods; site-specific stick sculpture by Patrick Dougherty; Morris Arboretum. Ongoing until deterioration.

Ongoing

       Audubon’s Birds of America; 1st fl., Van Pelt-Dietrich Library.

       Human Evolution: The First 200 Million Years; Penn Museum.

       IHP: The First 100 Years; I-House.

       In the Artifact Lab: Conserving Egyptian Mummies; Tues.-Fri.: 11:15-11:45 a.m. & 2-2:30 p.m. Sat.-Sun.: 12:30-1 p.m. & 3:30-4 p.m.; Penn Museum.

       John Cage: How to Get Started; Slought.

       Marian Anderson on the World Stage; Marian Anderson Gallery (fl. 4), Van Pelt-Dietrich Library.

native american voices penn museum

       Native American Voices: The People—Here and Now; Penn Museum.

       Sacred Spaces: The Photography of Ahmet Ertug; Penn Museum.

       Samuel Yellin, Metalworker: Drawings from the Architectural Archives; Kroiz Gallery, Architectural Archives.

       The History of Nursing as Seen Through the Lens of Art; Carol Ware Lobby, Claire Fagin Hall.

       Unearthed in the Archives; Fridays 1:30-2:30 p.m.; Penn Museum.

Penn Museum Tours
Weekend tours begin at 1:30 p.m., the Kamin entrance. Free w/admission.
For info.: www.penn.museum

FILMS Index 

9   Chinese Restaurants: Canadian Plains; Josephine Park, English & Asian American studies; 2 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; free w/admission (PHF).

10 Chasing Ice; Q&A with Jeff Orlowski, director; 5:30 p.m.; Kleinman Center; register: http://kleinmanenergy.upenn.edu/ (Kleinman Center).

14 Shwabada: The Music of Ndikho Xaba; discussion with Douglas R. Ewart, musician; George E. Lewis, Columbia; Carol Muller, music; 7 p.m.; International House (ICA).

20 Racing Extinction; part of Timescales: Ecological Temporalities Across Disciplines; 5:30-8 p.m.; International House (Provost Interdisciplinary Arts Fund). See Conferences.

26 The Road to Memphis; part of Martin Scorsese’s The Blues Series; 7 p.m.; Annenberg Center; tickets: www.annenbergcenter.org/ (Annenberg Center).

27 Matto Grosso; part of Animals in the Archives; 6-8 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum (History & Sociology of Science). See Conferences.

Cinema Italian Studies
6 p.m.; rm. 401, Fisher Bennett Hall.

5   In Grazia di Dio.

18 Evaporating Borders.

Contemporary Turkish Film Festival
$10; Penn Museum
Info.: www.penn.museum/

1   The Swaying Waterlily; 3 p.m.

2   Mustang; 3 p.m.

7   Bliss (Mutluluk); 7 p.m.

8   The Butterfly’s Dream; 3 p.m.

9   Motherland; 3 p.m.

Giant Monsters of Japan
Center for East Asian Studies.
7 p.m.; rm. B4, Meyerson Hall.

4   Godzilla vs the Smog Monster.

11 The Return of Godzilla.

18 Nausicä of the Valley of the Winds.

25 Guardian of the Universe.

International House (I-House)
$9, $7/students, seniors, free/members.
Info.: http://ihousephilly.org/
Shows at 7 p.m. unless noted.

1   Black Girl; French.

     Multiple Maniacs; midnight.

6   Don’t Blink – Robert Frank.

7   Cosmos; French.

12 L’Inhumaine; new restoration.

13 Ugly, Dirty and Bad; Italian; new restoration.     

22 ‘Til Madness Do Us Part; Mandarin & Yunnan.

25 Ovarian Psycos/Fishermen Without a Sea; $10.

27 The Queen.

Japanese Popular Culture
Center for East Asian Studies.
6 p.m.; rm. 402, Claudia Cohen Hall.

5   Yaji and Kita: Midnight Pilgrims.

12 Spirited Away.

26  Kamikaze Girls.

FITNESS/LEARNING Index 

4    Aerobic Cardio Fitness Class; 5:30-6:30 p.m.; Tuesdays and Thursdays; St. Agatha and St. James Church, Parish Hall (enter at back door); first class free, $8, $5/students; info.: Carolyn (267) 251-3842.

6    Monthly Yoga; free yoga series on the first Thursday of every month; 6-7 p.m.; Shoemaker Green (rain location: Pottruck); info. & updates: http://tinyurl.com/j3qacbq (Campus Health; Recreation).

       Penn Knitters; all skill levels are welcome; noon; Penn Women’s Center. Thursdays through October.

18 Fels Institute of Government Information Session; 6-7 p.m.; Fox-Fels Hall; register: www.fels.upenn.edu/ (Fels).

31 Graduate School of Education Information Session for Penn Employees; representatives from admissions & financial aid, academic programs and tuition benefits; 12:30 p.m.; rm. 203, GSE; RSVP: (215) 898-6415 (GSE).

Academic Career Conference
For PhD Students & Postdoctoral Fellows
Register: http://tinyurl.com/k3gmk9u

5    Going on the Academic Job Market: Getting Advice from Faculty Members in Science, Math and Engineering; 4:30-6 p.m.; Benjamin Franklin Room, Houston Hall.

11 Discussion with the Authors, Academic Job Search Handbook: Presenting Yourself on Paper: Written Materials for the Job Search; noon-1 p.m.; Grad Center.

13 The Insider’s Guide to Graduate Education at Penn: Talking About Your Teaching in Interviews; noon-1:30 p.m.; Golkin Room, Houston Hall.

20 The Insider’s Guide to Graduate Education at Penn: for Doctoral Students in the Early Stages of their Programs; 5-6:30 p.m.; Class of 1958 Café (rm. 124), Irvine Auditorium.

26 Preparing for Screening Interviews; 5-6:30 p.m.; rm. B26, Stiteler Hall.

Class of 1923 Arena
Info.: www.upenn.edu/icerink

1    Penn Days; half price admission with  PennCard; 5-6 p.m. Also October 15.

30 Homecoming Skate; free admission with PennCard; 1-2 p.m.

HR: Healthy Living Workshops
Open to faculty and staff; free.
Register: www.hr.upenn.edu/myhr/

6    Sugar Detox; 12:30 p.m.

       Yoga on the Green; 6 p.m.

12 Gentle Yoga; 11 a.m. Also October 26.

21 October Wellness Walk: Breast Cancer Awareness; noon.

26 Flu Vaccine Clinic – New Bolton Center; 11 a.m.

27 TED Talk: A Simple Way to Break a Bad Habit; 12:30 p.m.

HR: Professional and Personal Development Programs
Open to faculty and staff.
Register: http://knowledgelink.upenn.edu

5   Engagement Starts with You; 12:30 p.m.; free.

6   American Management Association’s Lean Process Management; 9 a.m.-5 p.m.; $75. Also October 7.

12 Recognizing Your Employees; 12:30 p.m.; free.

21 Intro to Finance for Non-Financial Managers; 1-4 p.m.; $75.

HR: Quality of Worklife Workshops
Open to faculty and staff.
Register: www.hr.upenn.edu/myhr/

5   New and Expectant Parent Briefing; 11 a.m.

11 Guided Meditation – Take a Breath and Relax; 12:30 p.m. Also October 28.

18 It Costs How Much? What to Expect When Paying for Senior Care Webinar; 12:30 p.m.

19 Mastering Change; 12:30 p.m.

24 Worklife and Wellness Resources Overview; 12:30 p.m.

25 Wills, Trusts and Estate Planning; 12:30 p.m.

31 Mindfulness Monday: From Mind Full to Mindful; 12:30 p.m.

      Mindfulness Skills Course; 3 p.m. Through November 21.

Liberal & Professional Studies
Register: www.sas.upenn.edu/lps

5    Walk-In Wednesdays; 11 a.m.-1 p.m. & 4:30-6 p.m.; ste. 100, 3440 Market St.

       Master of Environmental Studies Virtual Cafe; noon-1 p.m. & 7-8 p.m.; join chat online.

6    LPS Fall 2016 Graduate Programs Fair; 5-6:30 p.m.; Benjamin Franklin Room, Houston Hall.

11 Bachelor of Arts Virtual Info Session; 5:30-6:30 p.m.; register for link.

13 Master of Liberal Arts Information Session; 5:30-6:30 p.m.; register for link.

15 Bachelor of Arts Open House; 11 a.m.-2 p.m.; Benjamin Franklin Room, Houston Hall; register.

19 Master of Chemical Sciences Open House; 11:30 a.m.-5 p.m.; Chemistry 1973 Bldg.; register.

       Organizational Dynamics On-Campus Info Session; 6-7:30 p.m.; ste. 100, 3440 Market St.; register.

Morris Arboretum
Prices & registration: www.morrisarboretum.org

1   Grasses and Sedges: A Visit to the Scott Arboretum Collection; 10 a.m.

4   Fairy and Gnome Gardening; 1 p.m.

5   Creating a Naturally Beautiful Water Garden; 7 p.m.

      Pruning for the Homeowner; 7 p.m.

6    Single Rope Techniques; 9 a.m.

7    Reclaiming Industrial Philadelphia; 9 a.m.

8    Birding at the Arboretum: The Wetlands and Tree Canopy; 8 a.m.

       Tree Climbing for Women; 9 a.m.-4 p.m.

       Backyard Birds: How to Successfully Attract Birds to your Home; 1 p.m.

9    Last Chance Cafe: The Secret Life of a Goldenrod Field; 1 p.m.

13 Art Explorations in Nature; 10:30 a.m.

       Oaks Apples, and Whiskey: Fall Tasting and Tour; 4:30 p.m.

15 Beekeeping 101: A Workshop for the Bee-Curious!; 10 a.m.

       Hypertufa Trough Workshop; 10 a.m.

       Impressionist Painting; 10:30 a.m.

       Walking Tour of West Laurel Hill Cemetery; 1 p.m.

16 Painting Pollinators: Awareness through Art; 10:30 a.m.

18 Pruning Deciduous Trees; 9 a.m.-3 p.m.

       Native Wildflower Meadows: Let’s Get Real; 9 a.m.-3 p.m.     

       Beautiful Gardens in Small Spaces; 6:30 p.m.

       Introducing the Gardeners of Compton; 6:30 p.m.

19 Making Sense of Latin Names; 6:30 p.m.

       Dependable Perennials for Low-Maintenance Gardening; 7 p.m.

20 Green Roof Conference; 9 a.m.

22 Fertilizers and Plant Health; 10 a.m.

       Fall Pizza Class; noon.

23 Lichens: A New Look at Neglected Natives; 1 p.m.

25 Orchid Workshop; 7 p.m.

       Best Bulbs for Your Spring Garden; 7 p.m.

26 Tour of Bryn Athyn; 9 a.m.

27 Birding at Peace Valley Nature Center; 7:30 a.m.-2:30 p.m.

       Field Identification of Landscape Trees; 9 a.m.-4 p.m.

29 Gardening with Ornamental Grasses; 10 a.m.

       Preserving with Natural Sweeteners; 10:30 a.m.

       Site Assessment for Better Gardens and Landscapes; 12:30 p.m.

Penn Libraries Workshops

Including: 0365 Email, Groups and Calendars; Bloomberg 101; Canvas Help; Datasets for Text Mining; Early Books Collective; Introduction to ArcGIS; JMP: Statistical Discovery Software; LinkedIn; Make your own Prezi; Microsoft PowerPoint; Microsoft Word; Zotero Workshop and more! 

Register:  http://tinyurl.com/objw8zp

MEETINGs Index 

5   University Council Meeting; 4 p.m.; Bodek Lounge, Houston Hall; RSVP: ucouncil@pobox.upenn.edu

6   WXPN Policy Board Meeting; noon; 3025 Walnut St.; open to the public; info.: (215) 898-0628.

14  PPSA Board Meeting; open to any monthly-paid exempt University staff; noon-1 p.m.; for location and to RSVP: ppsa@exchange.upenn.edu

MUSIC Index 

Annenberg Center
Prices & tickets: www.annenbergcenter.org/

1   Jazz at Lincoln Center Presents Ladies Sing the Blues; Vocalists Catherine Russell, Brianna Thomas and Charenee Wade; 8 p.m.; Zellerbach Theatre.

21 Terence Blanchard featuring The E-Collective; the group creates a groove fusion teeming with funk, R&B and blues influences; 8 p.m.; Zellerbach Theatre.

22 Memphis Soul Stew: Arpeggio Jazz Ensemble; bassist Warren Oree leads blues quintet; 8 p.m.; Harold Prince Theatre.

29 Liz Vice; gospel, soul and R&B combine in the timeless vocals of this breakout artist; 8 p.m.; Harold Prince Theatre.

Kislak Center Concerts
Info.: http://tinyurl.com/zp8pvjf

20 World Premiere of Photon Ecstasy; 7:30 p.m.

29 Daedalus Quartet; 2 p.m.

Penn Museum
Tickets: www.penn.museum

16 Relâche in Residence: Very New Sounds for Very Old Texts and Film; new music to accompany some old silent film favorites; 3 p.m.; $5-15.

28 Pop Up Concert in the Galleries: Penn Flutes: Halloween in the Air; transports guests on a musical spooky adventure; 12:30 p.m.; free w/admission.

World Cafe Live
Performances daily. For a complete listing, see: http://philly.worldcafelive.com/ 

ON STAGE Index 

13 Abbey Theatre: The Plough and the Stars; commemorating the 100th anniversary of the historic Easter Rising and the birth of the Irish Republic; 7 p.m.; Zellerbach Theatre, Annenberg Center; pricing & tickets: www.annenbergcenter.org/ Also October 14, 8 p.m. October 15, 2 p.m. & 8 p.m. October 16, 3 p.m. (Annenberg Center).

14 Rio Negro; with performers Douglas R. Ewart & Ni’Ja Whitson - presented as part of Endless Shout; 2 p.m.; Institute of Contemporary Art (ICA).

READINGS/SIGNINGS Index 

Kelly Writers House 
Info.: www.writing.upenn.edu/wh

5   Worst. President. Ever.; a conversation with Robert Strauss; noon.

13 Alexandr Skidan Poetry Reading; 6 p.m.

18 A Reading by Nicole Dennis-Benn; 6 p.m.

19 Science + Writing; noon; RSVP: (215) 746-POEM.

     Speakeasy Open Mic Night; 7:30 p.m.

24 Rosalie Knecht and Marie-Helene Bertino; 6 p.m.

25 Lunch with Poet Ahimin Li; noon; RSVP: (215) 746-POEM.     

      Paradigm Shifting: Edwin Torres and Will Alexander in Conversation; 6 p.m.

26 Writing About TV: Home; 6 p.m.

29 Writers House Open House; 2 p.m.; RSVP: (215) 746-POEM.

      The Presidential Election; 4 p.m.; RSVP: (215) 746-POEM.

31 Lunch with Tahneer Oksman: Women and Jewish American Identity in Contemporary Graphic Memoirs; noon; RSVP: (215) 746-POEM.    

      LIVE at the Writers House; 7 p.m.

Penn Book Center
Info.: www.pennbookcenter.com/

4   The Walter Mosley event planned for October 4th has been CANCELLED because of a publication delay. Folding the Red into the Black-Developing a Viable Untopia for Human Survival in the 21st Century; Walter Mosley; 6:30 p.m. The Walter Mosley event planned for October 4th has been CANCELLED because of a publication delay.

18 Judenstaat: A Novel; Simone Zelitch; 6:30 p.m.

Penn Bookstore
Info.: www.upenn.edu/bookstore

18 Five Dollars and a Pork Chop Sandwich: Vote Buying and the Corruption of Democracy; Mary Frances Berry, history; 5:30 p.m. (Center for Africana Studies).

19 A Life Everlasting: The Extraordinary Gift of Thomas Ethan Gray; Sarah Gray; 6 p.m.

25  Don’t Touch My Hair; Phoebe Robinson; 6 p.m.

SPECIAL EVENTS Index 

6   Laser Cleaning Workshop for Art & Architecture; 8:30 a.m.-6:30 p.m.; lectures: Lower Gallery, Meyerson Hall; laser demonstrations: Upper Gallery, Meyerson Hall. Through October 7, 8:30 a.m.-5 p.m. (PennDesign).

8   Penn Family Day; up to four free tickets; 10 a.m.-7:30 p.m.; order tickets by October 7: www.hr.upenn.edu/familyday (Human Resources).

18 Culture & Cuisine Dinner: Italy; 6:30 p.m.; International House; tickets: http://ihousephilly.org/ (I-House).

19 Latinx and the Presidential Election of 2016;discussion and presidential debate watch party; 7:30 p.m.; Class of ’55 Terrace Room, Claudia Cohen Hall (Latin American & Latino Studies Program).

24 Backstage at the Apollo; a conversation with Billy “Mr. Apollo” Mitchell; 5 p.m.; rm. 208, ARCH Bldg.; info.: www.phf.upenn.edu/ (PHF).

       Singh Nano Week 2016: Where Nanotechnology Meets Innovation; 8 a.m.-5:30 p.m.; prices & register: http://tinyurl.com/zle84td Through October 27, 8 a.m.-8 p.m. (Singh Center).

25 The Phantom of the Opera; experience the 1925 silent filmwith live organ accompaniment; 7 p.m.; Irvine Auditorium (Irvine). 

26 NanoDay@Penn; highlighting nanotechnology across Penn; 10 a.m.-6:30 p.m.; Singh Center; info.: http://tinyurl.com/ztjlc9v (Singh Center).

29 Christian Association: 125th Anniversary Celebration; celebrate the nation’s oldest active ecumenical campus ministry; 6:30 p.m.; University City Sheraton Hotel; tickets: http://upennca.org/125celebration/ (CA).

Morris Arboretum
Prices & Info.: www.morrisarboretum.org

1   Fall Festival; make your own scarecrow, paint a pumpkin and more; 10 a.m.-3 p.m.; free w/admission.  Through October 2.

      Scarecrow Walk; more than 30 scarecrows on display along Oak Allée–vote for your favorite in the “Sense of Adventure” theme. Through October 23.

8   Small Trees Tour; smaller specimen trees; 11 a.m.; free w/admission. Also October 22.

16 Bloomfield Farm Day & Grist Mill Demonstration Day; carefully restored and made operational for visitation; noon-4 p.m.; free w/admission.

Penn Museum
Tickets: www.penn.museum

5   P.M. @ Penn Museum: Color Between the Wines: Featured Artifact:  Bull’s Head Lyre; adult coloring meet-up–wine, beer and food available for purchase; 6:30-8 p.m.; $5/includes supplies.

13 DIY Craft Night: Make, Shake and Take: Sekere; a craftsy, fun and musically inspired evening, while making a personal sekere; 6 p.m.; $45.

15 International Archaeology Day: So You Wanna Be an Archaeologist?; family-friendly celebration; 11 a.m.-4 p.m.; free w/admission.

19 P.M. @ Penn Museum: Turkish Wine Tasting; a tutored wine tasting featuring ancient grape varieties by the Turkish Vinkara Winery; 6-9 p.m.; $15-20.

26 Genetics and Race: What do Evolution, Diversity and Genes Have to do with Race?; Science and Race: History, Use and Abuse; 6:30-9 p.m.

29 Day of the Dead; family-friendly afternoon filled with music and dance, puppetry and storytelling and arts and crafts; 11 a.m.-4 p.m.; free w/admission.

Penn Libraries
Van Pelt-Dietrich Library unless noted.
Info.: http://tinyurl.com/gwl4p8y

1   Social Media Platform Workspace; 2 p.m.; Collaborative Classroom.

4   Diversi-Tea with Valerie Dorsey Allen; noon; Meyerson Conference Room.

5   MATLAB Introduction; 2:30 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.

6   Sharing Your Work Through Academic Social Media Sites and Scholarly Commons; noon; Kislak Seminar Room.

11 Diversi-Tea with Litty Paxton; noon; Meyerson Conference Room.

12 Scholarship as Conversation; noon; WIC Seminar Room, rm. 124.

      Blended Learning: Teaching with Technology More Purposefully; 1:30 p.m.; Collaborative Classroom.

      Research Teas: Zach Manning – Civic Judicial Forfeiture; 4 p.m.; Meyerson Conference Room.

13 Success-Yielding Tips to Improve Academics; noon; Hill Pavilion, Penn Vet.

      The Power of Packaging: Creating Video Presentations; 2:30 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.

18 Diversi-Tea with Rashmi Kumar – Modeling Transitions: First Generation Students; noon; Meyerson Conference Room.

19 Creative Commons: A License to Share; noon; Kislak Center Seminar Room 627.

      Research Teas: Zack Lesser; 4 p.m.; Meyerson Conference Room.

20 Introduction to Text Analysis; 1:30 p.m.; Kislak Center Vitale II, rm. 623.

21 Mixing It Up with Tech: Turning a Course Activity into a Blended Learning Experience; 1:30 p.m.; Collaborative Classroom.

25 By the Book – Making – and Breaking! – the Rules; 5 p.m.; Kislak Center.

SPORTS Index 

1   Volleyball vs. Harvard; 5 p.m.

2   Field Hockey vs. Harvard; noon.

5   (M) Soccer vs. Delaware; 7 p.m.

7   Sprint Football vs. Navy; 7 p.m.

8   Football vs. Central Connecticut; 1 p.m.

      (W) Soccer vs. Columbia; 5 p.m.

      (M) Soccer vs. Columbia; 7:30 p.m.

9   Field Hockey vs. Temple; 1 p.m.

11 (W) Soccer vs. Delaware; 7 p.m.

14 Field Hockey vs. Columbia; 4 p.m.

      Volleyball vs. Yale; 7 p.m.

15 Football vs. Columbia; 3 p.m.

     Volleyball vs. Brown; 5 p.m.

20 ITA Northeast Regional. Through October 25.

25 (M) Soccer vs. West Virginia; 7 p.m.

28 Sprint Football vs. Cornell; 7 p.m.

29  Field Hockey vs. Brown; noon.

       Football vs. Brown; 1 p.m.

       (W) Soccer vs. Brown; 5 p.m.

       (M) Soccer vs. Brown; 7:30 p.m.

TALKS Index 

3    The Long-Term Cognitive and Socioeconomic Consequences of Birth Spacing: Within-Family Sibling Comparison using Swedish Register Data; Kieron Barclay, London School of Economics; noon; rm. 103, McNeil Bldg. (Population Studies).

       The Complete Works of Shakespeare? How Complete Should They Be?; David Scott Kastan, Yale; 5:15 p.m.; Class of 1978 Pavilion, Van Pelt-Dietrich Library (English).

4    Sports Medicine: Try Your Hand at Diagnosing Lameness; Liz Arbittier & Jessica Morgan; 6:30 p.m.; Alumni Hall, New Bolton Center; RSVP: (610) 925-6500 (Penn Vet).

5    12@12; art talk in 12 minutes; noon; Arthur Ross Gallery (ARG).

       New Realities of Latin American Migration to the United States: Implications for Policy Discussions; Emilio Parrado, sociology; noon; Terrace Room, Claudia Cohen Hall (Knowledge by the Slice).

       Tell it to the Church: Freedoms of Conscience in Colonial America; Samuel Spencer Wells, College of William & Mary; 12:30 p.m.; seminar rm. 105, McNeil Center (McNeil Center for Early American Studies).

       The Intersection of Art and the Environment; Diane Burko,painter; 2 p.m.; Morris Arboretum; $15-20; tickets: http://tinyurl.com/pndm5w (Morris Arboretum).

       Great Beasts of Legend Lecture Series: Anzu: The Lion-Headed Eagle Who Wanted to Rule the Universe; Steve Tinney, Babylonian Section; 6 p.m.; $5; tickets: www.penn.museum/ (Museum).

6    Penn Transformed: The Last Ten Years, and What’s to Come; David Hollenberg, University Architect; 3:30 p.m.; Class of ’49 Auditorium, Houston Hall (PASEF).

       Archaeology and Conservation in Turkey; C. Brian Rose, Mediterranean Section; 6 p.m.; Penn Museum; $5; tickets: www.penn.museum/ (Museum).

10 Meaningful Counterfactuals for Studies of Racial Disparities; Jay Kaufman, McGill University; noon; rm. 103, McNeil Bldg. (Population Studies).

       The Chinatown Game: Critical Play, Storytelling and Humanities in Praxis; Eileen Cheng-yin Chow, Duke; noon; rm. 844, Williams Hall (EALC).

       Anticipatory Nostalgia: Queering the Hong Kong Handover; Carlos Rojas, Duke; 4:30 p.m.; rm. 241, Van Pelt-Dietrich Library (EALC).

       Lexical Processing in ASL-English Bilinguals; Erin Wilkinson, University of Manitoba; 5 p.m.; rm. G17, Claudia Cohen Hall (ASL Program; PHF).

       The Cairo Geniza and the Lost Medieval Arabic Archive; Marina Rustow, Princeton; 5:15 p.m.; Class of 1978 Pavilion, Van Pelt-Dietrich Library (English).

11 Language, Ethnicity and the Politics of Literary Taxonomy: Ng Kim Chew and Mahua Literature; Carlos Rojas, Duke; noon; rm. 844, Williams Hall (EALC).

12 Played for Real: Violence in Tarantino; Ian Thomas Fleishman, Germanic Languages and Literatures; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).

       Induction of KRAS Addiction and Cancer Stemness by Cellular Stress; David Cheresh, UC San Diego; 4 p.m.; Caplan Auditorium, Wistar Institute (Wistar).

       Spiegel-Wilks Lecture Series; Anthony Dunne & Fiona Raby, artists; 6 p.m.; ICA (ICA).

13 Assessing Risk-Based Policies for Pretrial Release and Split Sentencing in Los Angeles County Jails; Lawrence Wein, Stanford; noon; rm. 395, McNeil Building (Criminology).

       RNA Editing by Adenosine Deaminases; Peter Beal, UC Davis; noon; Austrian Auditorium, CRB (George W. Raiziss Seminar Series). 

       Catholic Convents in 13th Century Italy; Sherri Johnson, Louisiana State University; 3 p.m.; rm. 204, Claudia Cohen Hall (Religious Studies).

       Fate and Astrology in Tacitus’ Annals; Kelly Shannon, University of Alabama; 4:30 p.m.; rm. 402, Claudia Cohen Hall (Classics).

       Endangered Native Languages, Lands and Natural Resources; Winona LaDuke, Native American Activist; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; register: www.phf.upenn.edu/ (PHF).

14 In Conversation; Jennie Jones, artist & musician; George Lewis, Columbia; noon; ICA (ICA). 

       Race, Ethnicity and Immigration; Andrea Kauffman-Berry, sociology; noon; rm. 169, McNeil Bldg. (Sociology).

       It’s Always the Shadow Banks: The Failures that Ignited America’s Greatest Financial Panics; Hugh Rockoff, Rutgers; 2 p.m.; rm. 209, College Hall (History).

       Why States Matter: How a Broken Washington is Pushing Policy Making to the States; Nick Rathod, State Innovation Exchange; 5:30 p.m.; rm. 208, ARCH Bldg.; register: www.fels.upenn.edu/ (Fels).

15 Crafts and Consumerism in Predynastic Egypt; Emily Teeter, Oriental Institute, Chicago; 3:30 p.m.; $10; tickets: www.penn.museum/ (Museum).

17 Dante’s Mask; Shane Butler, Johns Hopkins; 5:15 p.m.; Class of 1978 Pavilion, Van Pelt-Dietrich Library (English).

       Russian History and Culture Workshop; Jochen Hellbeck, Rutgers; 6 p.m.; rm. 209, College Hall (History).

18 Rethinking the Economic History of the Nineteenth Century: The US and the World; Walter Licht, history; 4:30 p.m.; rm. 209, College Hall (History).

       Queer in Translation: Sexual Politics under Neoliberal Islam; Evren Savc?, San Francisco University & Sa’ed Atshan, Swarthmore; 5:30 p.m.; LGBT Center (Middle East Center).

       A History of Print Advertising in the Presidential Race; Michael Leja, history of art; 6 p.m.; World Cafe Live; register: https://news.upenn.edu/sciencecafe(Penn Lightbulb Cafe).

19 The Apparatus and the Cut: Hawthorne, Practical Education and the Mechanics of Peter Parley’s Universal History; Stephen Krewson, Yale; 12:30 p.m.; seminar rm. 105, McNeil Center (McNeil Center for Early American Studies).

       Global Policy Lab: Trump-Putin-Berlusconi-Orban-Kaczynski: A Populist Cocktail?; various panelists; 3 p.m.; World Forum, Perry World House (Perry World House).

       Social Robots and the Study of Human Behavior; Brian Scassellati, Yale; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; register: www.phf.upenn.edu/ (PHF).

       Remembering Modernism in Germany: Berlin versus the Ruhrgebiet; Kathleen James-Chakraborty, University College Dublin & Yale; 5:30 p.m.; rm. B17, Jaffe Bldg. (History of Art).

20 CANCELLED Deciphering Ribosome Assembly Using Electron Microscopy and Mass Spectrometry; James R. Williamson, Scripps; noon; Austrian Auditorium, CRB (George W. Raiziss Seminar Series).  CANCELLED

       Writing Aesopica; Jeremy Lefkowitz, Swarthmore; 4:30 p.m.; rm. 402, Claudia Cohen Hall (Classical Studies).

21 A Tale of Two Vaulting Techniques: Cross-Craft Exchanges and Knowledge Networks in Roman Building Construction; Lynne Lancaster, Ohio University; 3:30 p.m.; rm. 113, Jaffe Bldg. (History of Art).

24 LIFE ON EDGE: Central American Asylum Seekers and the Limits of U.S. Liberalism; María Josefina Saldaña-Portillo, NYU; 4:30 p.m.; Silverstein Forum, Stiteler Hall (Penn DCC).

       The Lost Sermon of David Margrett (1775), Black Moses; Joe Rezek, Boston University; 5:15 p.m.; Class of 1978 Pavilion, Van Pelt-Dietrich Library (English).

       Engineering Soviet Selves: Alexander Bogdanov’s ‘Philosophy of Living Experience’ and the Emergence of Socialist Realism; Ilya Kukulin, Higher School of Economics, Moscow; 6 p.m.; rm. 209, College Hall (History).

       [An] AFFORDACITY: Towards a Future African City; James George, HTL/TAO; 6:30 p.m.; rm. B1, Meyerson Hall (Architecture).

26 Brain Metastasis of Breast Cancer; Patricia Steeg, National Cancer Institute; 10 a.m.; Caplan Auditorium, Wistar Institute (Wistar).

       Tagore’s Songs and Expressions of Non-Normative Desire in Bengali Cinema; Srimati Mukherjee, Temple; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).

       Gold Nanocrystals: Physics, Chemistry, Biology and Ecology; Catherine Murphy, Nano/Bio Interface Center; 4 p.m.; Glandt Forum, Singh Center for Nanotechnology; info.: http://tinyurl.com/hffqzb5 (NBIC).

       The Immediate Challenges for the Next President of the United States; David Rubenstein, The Carlyle Group; 4:30 p.m.; rm. 245A, Silverstein Hall (Institute for Law and Economics).

       Cheap Meat and the Microbiome: The Tangled History of Growth Promoter Antibiotics; Maryn McKenna, National Geographic; 6 p.m.; rm. 131, Hill Pavilion (Penn Vet; CHOP).

       The Freedom Principle: Curators’ Conversation; Anthony Elms, ICA; Naomi Beckwith, Museum of Contemporary Art Chicago; Dieter Roelstraete, Documenta 14; 6:30 p.m.; ICA (ICA).

27 Caspases and Kinases on the Apoptotic Battlefield; Jeanne Hardy, UMass Amherst; noon; Austrian Auditorium, CRB (George W. Raiziss Seminar Series). 

       Modern Japanese Buddhist Art; Paula Arai, Louisiana State University; 3 p.m.; rm. 204, Claudia Cohen Hall (Religious Studies).

       An Eccentric Approach to Augustine of Hippo; Catherine Conybeare, Bryn Mawr; 4:30 p.m.; rm. 402, Claudia Cohen Hall (Classics).

       Information for Autocrats: Representations in Chinese Local Congresses; Melanie Manion, Duke; 4:30 p.m.; rm. B26, Stiteler Hall (Center for the Study of Contemporary China).

       Teaching the Holocaust; Liliane Weissberg, German Languages and literatures & Al Filreis, English; 5 p.m.; Kislak seminar rm. 627, Van Pelt-Dietrich Library (Germanic Languages and Literatures).

30 Coffee and Conversation; Asha Sheshadri, artist; 2 p.m.; ICA (ICA).

31 Intersectionality at Work: The Effect of Motherhood on the Employment Trajectories of White, Black and Hispanic Women; Sandra Florian, sociology; noon; rm. 103, McNeil Center (Population Studies).

       Careers in Program Evaluation; Stephanie Lerner, Nellie Mae Education Foundation; 3 p.m.; Fox-Fels Hall; register: www.fels.upenn.edu/ (Fels).