Unless otherwise noted, all events are open to the general public as well as to members of the University.
For building locations, call (215) 898-5000 between 9 a.m. and 5 p.m. or see www.facilities.upenn.edu/ or the University’s website, www.upenn.edu.
Listing of a phone number normally means tickets, reservations or registration required. |
World Culture Series: DIa de los Muertos |
|
On October 31 celebrate Día de los Muertos at the Penn Museum with a family-friendly afternoon filled with music and dance, puppetry and storytelling and arts & crafts. Above are dancers from Grupo de Danza Nuevo Mexico who performed at last year’s celebration. See Special Events. |
ACADEMIC CALENDAR |
< Index |
8 Fall Term Break. Through October 11.
9 Drop Period Ends.
12 Classes Resume.
23 Family Weekend (Yale). Through October 25.
26 Advance Registration for Spring Term. Through November 8.
CHILDREN'S ACTIVITIES |
< Index |
International House
2 p.m.; $5 (ages 2+), free/IHP members.
Tickets: http://ihousephilly.org
10 Fantastic Journey: Animated Shorts from Children’s Film Festival Seattle 2015.
31 Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit.
Morris Arboretum
Registration & prices: www.morrisarboretum.org
3 Garden Discovery Series; the animals that depend on tree nuts; 11 a.m.-3 p.m.
6 Kids Click--Portrait and Still Life Nature Photography; ages 8-12; 4 p.m.
23 Storytime; with local librarians; 10:30 a.m.; register. Also October 30.
25 How Does Nature Inspire You? Kids Art Series; ages 6-9; 11 a.m.
26 Seeds to Sprouts, Autumn Adventures II; ages 2-4; 10:30 a.m.
Peanut Butter and Jams
Tickets $10: http://worldcafelive.com
Doors: 10:30 a.m. Shows: 11 a.m.
10 Jason Didner and the Jungle Gym Jam.
24 We Kids Rock Band.
31 Michael and The Rockness Monsters.
Penn Museum
Info.: www.penn.museum
3 Young Families Event: Gallery Romp: Egypt; ages 3-6; stories, crafts and play; 10:30 a.m.; register: jreif@upenn.edu
11 Destination: Egypt--Shake Your Sistrum!; craft your very own sistrum, a sacred percussion instrument; 1-4 p.m.
1 Woven Words: New Insights into Wampum Diplomacy and Native Studies; 4-9 p.m.; Penn Museum. Through October 2, 9 a.m.-5 p.m. (Penn Museum; Native American & Indigenous Studies).
8 Bustle & Stir: Movement and Exchange in Early America; 4-7:30 p.m.; McNeil Center; register: http://tinyurl.com/oqkd9wl Through October 10; 8:15 a.m.-6 p.m. (McNeil Center).
12 ITMAT Symposium; 8:15 a.m.-7 p.m.; Smilow Center; prices & registration: http://tinyurl.com/q9lfbs3 Through October 13; 8:30 a.m.-4:15 p.m. (Systems Pharmacology and Translational Therapeutics).
16 The Language of the Past and the Future of Ancient Studies; 2 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; Through October 17; 6 p.m. (Classical Studies).
The Transatlantic Cinema of Louis Malle. A Critical Reassessment, 20 Years After His Death; 3:45-10:30 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library. Through October 17; 10 a.m.-6:30 p.m. (Cinema Studies; French).
23 Italian Through Art: A Pedagogical Seminar; noon-4 p.m.; $50; Cherpack Seminar Room, Williams Hall; register: http://tinyurl.com/nddjap2 (Center for Italian Studies).
CASI Student Program Symposium; interns present on their summers; 2:30-5:30 p.m.; ste.560, 3600 Market St (CASI).
27 Singh Center for Nanotechnology Annual User Meeting; 8 a.m.-5:30 p.m.; Singh Center (Nanotechnology).
Academic Freedom Now: A Symposium Celebrating 100th Anniversary of the Scott Nearing Affair; 3 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library; RSVP: http://tinyurl.com/ndf98b2 (Penn Libraries).
29 2nd Annual Microbiome Symposium; 8 a.m.-7 p.m.; auditorium, BRB II/III; register by October 14: www.vet.upenn.edu (Penn Vet; Penn-CHOP Microbiome Program). See Talks.
Guido Gozzano: Memory and Innovation; 9:30 a.m.-6 p.m.; Class of 1955 Multimedia Conference Room, Van Pelt-Dietrich Library; $100/faculty & professional & $70/student to participate, free/general public (Center for Italian Studies). Through October 30, 9:30 a.m.-6 p.m.
Urban Parks and the National Park Service of the Future; 6 p.m.; Lower Gallery, Meyerson Hall. Through October 30; 5 p.m. (PennDesign).
30 Engaging Students Through Technology Symposium; for faculty; 10 a.m.-4 p.m.; for locations & to register: http://commons.library.upenn.edu/ (Penn Libraries).
Admission Donations and Hours
Arthur Ross Gallery: Fisher Fine Arts Library; free; Tues.-Fri., 10 a.m.-5 p.m.; Sat.-Sun., noon-5 p.m.;www.arthurrossgallery.org/
Burrison Gallery: University Club at Penn; free; Mon.-Fri., 7:30 a.m.-5 p.m.; Sat.-Sun., 7 a.m.-1 p.m.; www.upenn.edu/universityclub/burrison.shtml
Esther Klein Gallery: free; Mon.-Sat., 9 a.m.-5 p.m.; http://estherkleingallery.tumblr.com/
Institute of Contemporary Art (ICA): free; Wed., 11 a.m.-8 p.m.; Thurs. and Fri., 11 a.m.-6 p.m.; Sat. and Sun., 11 a.m.-5 p.m.; www.icaphila.org
International House: free; hours vary; info.: http://ihousephilly.org/
Kroiz Gallery: free; Mon.-Fri., 10 a.m.-5 p.m.; www.design.upenn.edu/architectural-archives/about
Morris Arboretum: Mon.-Fri., 10 a.m.-4 p.m.; Sat.-Sun., 10 a.m.-5 p.m.; for prices: www.morrisarboretum.org
Penn Museum: $15/adults; $13/seniors (65+); $10/children (6-17); free/members, PennCard holders and children under 5; Tues.-Sun, 10 a.m.-5 p.m.; first Wed. each month, 10 a.m.-8 p.m.; www.penn.museum
Slought: free; Tues.-Fri., noon-5 p.m.; www.slought.org
Van Pelt-Dietrich Library: free/ID required; for hours, see http://www.library.upenn.edu/hours/vp.html
Upcoming
3 From Farm to Canvas; Gayle Viale Joseph; still life; Burrison Gallery; reception: October 6, 4-6 p.m. Through November 4.
Scarecrow Walk; over 30 entries for the Scarecrow Design Contest displayed at the Oak Allée – Famous Art & Artists theme; Morris Arboretum. Through October 25.
5 This Book Belongs To…Provenance Marks and Book Ownership Through the Centuries; bookplates, inscriptions, bindings, stamps and other marks that specify who owned books; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library. Through December 8.
7 MathThematic; demonstrating mathematic evidence in art, whether the works are directly inspired by math or if the mathematical principles emerge naturally; Esther Klein Gallery; reception: October 14, 5-7:30 p.m. Through November 20.
17 Sex: A History in 30 Objects; highlights the ways that societies across time have approached sexuality and identity; Penn Museum. Through July 31, 2016.
20 Victorious Secret: Entertaining Notions of Elite Ideals for Women 300 AD; mosaic panels of women athletes from Roman times, based on originals in Piazza Armerina, Sicily; Education Commons, Franklin Field; exhibition viewing: October 21, 4 p.m. Through February 15, 2016. See Talks.
Now
Super.Natural; photography by Andreea Dimofte; Burrison Gallery. Through October 2.
Historic Preservation–Feats of Clay: Philadelphia Brick and Terra Cotta; the rise of the brick and terra cotta industry in Philadelphia; Kroiz Gallery, The Architectural Archives. Through October 9.
Garden Railway; landmarks created from natural materials; weekends: 10 a.m.-5 p.m.; Morris Arboretum. Weekends only through October 12.
Beneath the Surface: Life, Death and Gold in Ancient Panama; spectacular finds at the Precolumbian cemetery of Sitio Conte in central Panama; Penn Museum. Through November 1.
Courtly Treasures: The Collection of Thomas W. Evans, Surgeon Dentist to Napoleon III; Dr. Evans’ premier collection of paintings, sculpture and decorative arts; Arthur Ross Gallery. Through November 8. See Talks.
Sacred Writings: Extraordinary Texts of the Biblical World; delve into Bible-era art and artifacts; Penn Museum. Through November 8.
Little North Road; photography and film exhibition by Daniel Traub exploring the social life and economics of a pedestrian bridge in Guangzhou, China; Slought. Through November 27.
Covered with Vines: The Many Talents of Ludwig Bemelmans; rediscover a Bemelmans now largely forgotten; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library; exhibition reception: October 14, 5 p.m.; register: http://tinyurl.com/nvtwrob Through December 21.
Becky Suss; meditative, large-scale paintings augmented by smaller studies in oil and ceramic; ICA Through December 27.
Christopher Knowles: In a Word; the exhibition spans text, sound, painting, drawing, sculpture and performance; ICA. Through December 27.
Josephine Pryde: lapses in Thinking By the person i Am; her photographs recall fashion and portrait photography; ICA. Through December 27.
Year of Health–Corn: From Ancient Crop to Soda Pop; corn as an important crop that has impacted human health; Penn Museum. Through March 13, 2016.
The Civil War: An Ephemeral Lens Into the Life and Times; the Civil War on the home front and the front lines of the Union and Confederacy; Kamin Gallery, Van Pelt-Dietrich Library. Through March 21, 2016. See Talks.
Let Every Heart Be Filled with Joy; history of the Savoy Company; Eugene Ormandy Gallery, Otto E. Albrecht Music Library, Van Pelt-Dietrich Library. Through late 2016.
A Waltz in the Woods; an original, site-specific stick sculpture, constructed by Patrick Dougherty; Morris Arboretum. Ongoing until deterioration.
Ongoing
Audubon’s Birds of America; a new page every Wednesday; 1st fl., Van Pelt-Dietrich Library.
IHP: The First 100 Years; archival documents; International House.
John Cage: How to Get Started; interactive installation of a rarely heard performance; Slought.
Human Evolution: The First 200 Million Years; Penn Museum.
Native American Voices: The People—Here and Now; Penn Museum.
Sacred Spaces: The Photography of Ahmet Ertug; Penn Museum.
The History of Nursing as Seen Through the Lens of Art; Carol Ware Lobby, Claire Fagin Hall.
Penn Museum Guided Tours
Tours begin at 1:30 p.m., Warden Garden entrance. Tour availability and topics are subject to change. Free w/admission. Info.: www.penn.museum
11 A Place in the Middle & Heart of the Sea; two films expressing the spirit of aloha; 2 p.m.; Penn Museum; free w/admission (Museum; PHF).
16 La Quarta Via; Simone Brioni will present his short based on Somali writer Kaha Mohamed Aden’s memories of Mogadishu & The Somali Within: Language, Race and Belonging in ‘Minor’ Italian Literature; 6 p.m.; Cherpack Seminar Room, Williams Hall (Center for Italian Studies).
International House (I-House)
Tickets: $9, $7/students, seniors unless noted; http://ihousephilly.org/
Shows at 7 p.m. unless noted.
2 Tom on the Farm; French.
7 Hangman Also Die!
8 Hail Mary; French.
9 Here Come the Videofreex.
10 Three Colors: Red; French.
13 Nam June Paik & TV LAB: License to Create; $10, $7/students & seniors, $5 IHP/members.
14 La Ronde; French.
15 Fronterilandia; French.
16 Zazie dans le Metro; Penn Cinema Studies; French; 8:30 p.m.; free.
17 A Poem is a Naked Person; 5 p.m.
Station to Station.
A Poem is a Naked Person; 10 p.m.
20 The Sun Behind the Clouds: Tibet’s Struggle for Freedom; special screening.
22 Dreamcatcher.
23 Everyone is Dying Here; Spanish; free.
31 Vampyr; German; special Halloween screening of a classic of the horror genre.
New Middle East Cinema
Free showings at International House.
26 The Shebabs of Yarmouk; Syria; 5:30 p.m.
Theeb; Jordan; 8:30 p.m.
27 Zero Motivation; Israel; 5:30 p.m.
Boys with Broken Ears; Iran; 8:30 p.m.
28 Ghadi; Lebanon; 5:30 p.m.
Traitors; Morocco; 8:30 p.m.
29 Eyes of a Thief; Palestine; 5:30 p.m.
Sivas; Turkey; 8:30 p.m.
1 Aerobic Cardio Fitness Class; 6:30 p.m.; Tuesdays and Thursdays; St. Agatha and St. James Church, Parish Hall (enter at back); first class free, $8, $5/students; Carolyn, (267) 251-3842.
Penn Knitters; all skill levels welcome; noon; Penn Women’s Center. Every Thursday.
16 Penn I CARE Faculty & Staff Gatekeeper Training; 9 a.m.-4 p.m.; Golkin Room, Houston Hall; register starting October 2: http://www.vpul.upenn.edu/caps/ (CAPS).
27 Penn GSE Reception; learn the offerings of GSE including degree and non-degree programs; 5 p.m.; Hall of Flags, Houston Hall (GSE).
Academic Career Conference
For Penn doctoral students and postdocs; register: http://tinyurl.com/k3gmk9u
6 Get Advice from Faculty Members in Science, Math and Engineering; 5 p.m.; Benjamin Franklin Hall, Houston Hall.
7 Talking About Your Teaching in Application Materials; noon; rm. 108, ARCH Bldg.
8 Talking About Teaching in Interviews; noon; rm. 108, ARCH Bldg.
14 A Program for Doctoral Students in the First and Second Year of the Program; 5 p.m.; Terrace Room, Claudia Cohen Hall.
Class of 1923 Arena
Prices: www.upenn.edu/icerink
Public Skating; Sun. 1:30-3 p.m.; Mon. noon-1:30 p.m.; Wed. noon-1:30 p.m.; Fri. noon-1:30 p.m.
4 Learn to Skate Family Day; Learn to Skate program members skate for free; 1-2 p.m.
24 Penn Family Days; half-price admission w/PennCard; 5-6 p.m. Also October 25, 1-2 p.m.
Fels Institute of Government
Info.: www.fels.upenn.edu/
8 Information Session; 6 p.m.; Spady Room, Fels Institute.
13 Virtual Information Session; 6 p.m.; online session.
HR: Healthy Living Workshops
Open to faculty and staff; free.
Register: www.hr.upenn.edu/myhr/
2 Gentle Yoga; 10:30 a.m. Also October 23.
5 Be in the Know Biometric Screenings; 9 a.m.-2 p.m. Also October 6, 7, 12, 15, 19, 20, 26, 27, 29; 9 a.m.-1 p.m. Also October 14; 8 a.m.-1 p.m. Also October 28; 9 a.m.-2 p.m.
6 Relaxation Techniques; noon-1 p.m.
7 Mindfulness Skills Course; noon-1:30 p.m. Through November 4.
9 Guided Meditation-Take a Breath and Relax; noon-1 p.m.
14 Chair Yoga; noon-1 p.m. Also October 28.
16 Mindfulness Skills Course; 3:30-5 p.m. Through November 6.
29 Be in the Know Biometric Screenings at Morris Arboretum; 10 a.m.-2 p.m.
30 Guided Meditation-Take a Breath and Relax; noon-1 p.m.
HR: Professional and Personal Development Programs
Open to faculty and staff.
Register: http://knowledgelink.upenn.edu
1 Penn Certificate Program in Administrative Excellence Session 1; 9 a.m.-noon; $100.
5 AMA’s Getting Results Without Authority; 9 a.m.-5 p.m.; $75. Also October 6.
9 Your Career @ Penn; 9 a.m.-5 p.m.
13 Brown Bag Matinee: Building a Winning Team; 1 p.m.
19 Boot Camp for Front Line Staff; 9 a.m.-noon; $75.
20 Coaching Skills for Managers; 9 a.m.-noon; $75.
21 Brown Bag: Getting Work Done; 11 a.m.
27 Managing Relationships: A Program for Millennials; noon.
29 Conflict Resolution--A Win/Win Approach; 12:30 p.m.
HR: Quality of Worklife Workshops
Open to faculty and staff.
Register: www.hr.upenn.edu/myhr/
5 Breastfeeding Support Group; noon.
8 Legal Document Planning; noon.
10 Penn Family Day; four free tickets; 10 a.m.-6:30 p.m.
13 First Time Home Buyers 101; noon.
14 Navigating the Penn Tuition Benefit System for Yourself and Your Family; noon.
19 Purposely Planning Your Encore (Retirement) Career with Willo Carey; noon.
29 Setting Boundaries at Work; noon.
Morris Arboretum
Prices & registration: www.upenn.edu/arboretum/
1 Remarkable Perennials, Flowering Shrubs and Annuals for Non-Stop Color; 6:30 p.m.
2 The Right-Size Flower Garden: Exceptional Plants and Design Solutions for Aging and Time-Pressed Gardeners; 10:30 a.m.
3 Tree Climbing for Women; 9 a.m.
6 Containers for All Seasons; 10 a.m.
Goldenrods and Asters; 10 a.m.
Hidden Gardens and Magical Preserves; 6:30 p.m.
Get Your Garden Ready for Winter; 6:30 p.m.
8 Field Identification of Landscape Trees; 9 a.m.
10 Birding at the Arboretum: TheWetlands and Tree Canopy; 8 a.m.
Save Your Back!; 10 a.m.
Beekeeping 101; 10 a.m.
13 Advancing Your Climbing Skills: Pruning, Rigging and Removal with a Crane; 9 a.m.
Who Needs Hostas? Creating a Beautiful Native Shade Garden; 7 p.m.
14 Native Wildflower Meadows: Let’s Get Real; 9 a.m.
15 Great Indoor Plants; 6:30 p.m.
17 Introduction to Canning; 10 a.m.
Small Trees for Residential Landscapes; 10 a.m.
21 Stories from the Morris Arboretum Archives; 7 p.m.
22 TRAQ – Tree Risk Assessment Qualification Course; 8 a.m.
Stargazing at the Morris Arboretum; 8:30 p.m.
24 Your Yard is for the Birds; 8 a.m.
Perennially Proper; 10 a.m.
27 Single Rope Techniques; 9 a.m.
Orchid Workshop; 7 p.m.
29 Landscape Design for Professionals; 9 a.m.
PHOS Information Sessions
Register: http://tinyurl.com/ntjqlhf
6 Understanding Your Credit Report Workshop; noon; rm. 209, Steinberg Hall-Dietrich Hall; register.
13 First Time Homebuyers 101; noon; Golkin Room, Houston Hall; register.
15 Understanding New Settlement Procedures; noon; rm. 209, Steinberg Hall-Dietrich Hall; register.
Liberal & Professional Studies
Info.: www.sas.upenn.edu/lps
1 Fall Graduate Fair; 5:30 p.m.; Terrace Room, Claudia Cohen Hall.
7 Master of Environmental Studies & Master of Science in Applied Geosciences Green Tour; noon; begins in lobby, Hayden Hall.
13 Organizational Dynamics On-Campus Informational Session; 6 p.m.; suite 100, 3440 Market St; register.
17 Medical Physics Programs Fall Open House; 9 a.m.-12:30 p.m.; Smilow Center for Translational Research; register.
22 Bachelor of Arts Virtual Information Session; 5:30 p.m.; online session; register.
24 Bachelor of Arts Open House “Taste of Penn;” 11 a.m.-2 p.m.; ARCH Bldg.; register.
28 Master of Chemical Sciences Open House; 12:30-5 p.m.; Chemistry 1973 Building; register.
Van Pelt-Dietrich Library
Register: http://guides.library.upenn.edu/
1 Entrepreneurial Research; 12:30 p.m.; rm. 244, Lippincott Library.
Research to Go Office Hours; 12:30 p.m.; Lippincott Library. Also October 5, 6, 7, 8, 12, 13, 14, 15, 19, 20, 21, 22, 26, 27, 28 & 29.
5 Canvas for Student Success; 10 a.m.; Goldstein Electronic Classroom.
Office Hours: Microsoft Office Software Suite; 4:30 p.m.; Weigle Information Commons. Also October 7, 12, 14, 19, 21, 26 & 28.
7 Bloomberg 101; 3:30 p.m.; rm. 244, Lippincott Library. Also October 14, 21 & 28.
Tech Tools for Teaching: Gephi; noon; rm. 124, WIC Seminar Room.
Research Tea--The Week That Was: Historical Newspapers and Magazines; 4 p.m.; rm. 113, Collaborative Classroom.
10 Instagram for Brand Building; 1 p.m.; rm. 124, WIC Seminar Room.
13 Audio and Video in PowerPoint; 10 a.m.; Goldstein Electronic Classroom.
SAS Majors Dinner for WIC; 6 p.m.; rm. 124, WIC Seminar Room.
14 Procuring and Cleaning Texts for Computational Text Analysis; 2 p.m.; Vitale II, Kislak Center.
15 Interlibrary Loan; 2 p.m.; rm. 124, WIC Seminar Room.
18 Ready, Set, Succeed: Unpack your Last Exam: Prepare for the Next; 1 p.m.; Collaborative Classroom.
20 Nvivo User Group: Working in Teams; 3 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.
21 Research Tea-Historical Geography: Discovering, Using and Making Maps; 4 p.m.; Collaborative Classroom.
22 Design and Styling for Omeka; 3 p.m.; Vitale II, Kislak Center.
24 LinkedIn and Networking; 1 p.m.; rm. 124, WIC Seminar Room.
28 Open Access Publishing in the Humanities and Social Sciences, Panel and Discussion; noon; rm. 627, Kislak Center.
1 Board of Trustees Meetings: Budget & Finance Committee, 9:35-11:05 a.m. & Meeting of the Executive Committee, 1:15-1:30 p.m.; Conference Center, Fourth Floor, Perelman Center for Advanced Medicine; RSVP: (215) 898-7005.
6 WPPSA General Membership Meeting; all weekly paid (non-union) staff members are welcome to attend; 12:30-1:30 p.m.; rm. 217, Stiteler Hall.
7 University Council Meeting; 4 p.m.; Bodek Lounge, Houston Hall; RSVP: ucouncil@pobox.upenn.edu
16 PPSA Board Meeting; open to all monthly-paid staff members; 11 a.m.; conference room 435, Claire M. Fagin Hall; RSVP: ppsa@exchange.upenn.edu
28 University Council Meeting; 4 p.m.; Bodek Lounge, Houston Hall; RSVP: ucouncil@pobox.upenn.edu
7 First Wednesday Concert; Wesley Parrott, organist; 12:15 p.m.; St. Mary’s Church; free and open to all (St. Mary’s).
18 Luigi Mazzocchi: ¡Contrastes!; concertmaster for Pennsylvania Ballet, leading an original concert showcasing music from Venezuela; 7 p.m.; International House; $15 (I-House).
30 Pop Up Performance in the Galleries: Penn Flutes “Friday Flute Fright”; musical trick or treat in scary mansions with some friendly ghosts; 12:30 p.m.; Penn Museum; free w/admission (Museum).
Annenberg Center
Prices & tickets: www.annenbergcenter.org
1 Octavia E. Butler’s Parable of the Sower: The Concert Version; Toshi Reagon and friends; 7:30 p.m. Also October 2, 8 p.m. and October 3, 2 p.m. & 8 p.m.
10 Chitravina Ravikiran; musical prodigy and master of the Chitravina; 7 p.m.
11 XPN Welcomes The Gloaming; Irish traditional music meets the New York downtown scene; 7 p.m.
16 Everybody’s Protest Music-Dr. Guy’s Musiqology; speaking about resistance, power and love in the current era of social protest and change; 8 p.m.
17 Jon Batiste & Stay Human; Batiste has absorbed a musical language that revives the roots of jazz, blues and other American music; 8 p.m.
Penn Music Department
Info.: www.sas.upenn.edu/music/
2 Daedalus Quartet; the quartet-in-residence; 8-10 p.m.; Rose Recital Hall, Fisher-Bennett Hall.
23 Rachmaninoff and Bartok; Penn Symphony Orchestra; 8-10 p.m.; Irvine Auditorium; $5, free/PennCard.
Annenberg Center
Prices & tickets: www.annenbergcenter.org
22 Urban Bush Women; contemporary dance, music and text weaved with the history, cultural and spiritual traditions of the African diaspora; 7:30 p.m. Also October 23, 8 p.m. and October 24, 2 p.m. & 8 p.m.
30 Twyla Tharp: 50th Anniversary Tour; legendary choreographer celebrates 50 years of dance with new works; 8 p.m. Also October 31, 8 p.m. and November 1, 3 p.m.
READINGS/SIGNINGS |
< Index |
2 Racconti; Alain Elkann, Italian author and journalist; 5:30 p.m.; Henry Charles Lea Room, Van Pelt-Dietrich Library (Center for Italian Studies).
5 Penn IUR Urban Book Talk: Eco-design for Cities and Suburbs; Larry Beasley, University of British Columbia & Jonathan Barnett, PennDesign; 6 p.m.; rm. B3, Meyerson Hall (Penn IUR).
28 Becky Suss; reading by Jim Shepard and music by Mary Lattimore; 6:30 p.m.; Institute of Contemporary Art (ICA).
Kelly Writers House
All events located in Arts Café.
Info.: www.writing.upenn.edu/wh
1 Lunch with Novelist Naomi Jackson; noon; RSVP: wh@writing.upenn.edu
BreakBeat Poets: Rothstein Oral Poetry Event; Qurayash Ali Lansana and José Olivarez; 5 p.m.
5 Lunch with Sheila Weller; noon; RSVP: wh@writing.upenn.edu
Rodrigo Toscano; 5:30 p.m.
7 Penn and Pencil Club Reading; 6 p.m.
13 Novelist Daniel Torday; creative writing program reading; 6 p.m.
14 Lunch with Tom Ferrick; noon; RSVP: wh@writing.upenn.edu
Chris Matthews and Paul Hendrickson in Conversation; 7 p.m.
15 Modpo Webcast; 6 p.m.
19 Reading by Nick Montfort; 5:30 p.m.
20 Edible Books Contest; 6 p.m.
21 Speakeasy Open Mic Night; 7:30 p.m.
22 Reading and Conversation with Rahimeh Andalibian; 5 p.m.
26 Lunch with fiction writer Robin Black; noon; RSVP: wh@writing.upenn.edu
27 34th Street Poets Reading; 6:30 p.m.
28 Multilingual Poetics: Peter Cole; 6:30 p.m.
29 Thoreau Hates Museums: Lunch with Christine Nelson; noon; RSVP: wh@writing.upenn.edu
Reading by J. Robert Lennon; 6 p.m.
Penn Bookstore
All events at 6 p.m. unless specified.
Info.: www.upenn.edu/bookstore
1 The Ethos of Medicine in Postmodern America; Arnold Eiser.
2 Fearful Odds; Chuck Newhall; 11 a.m.
3 Learning from Counternarratives in Teach for America; Sarah Matsui; 1 p.m.
6 Sally’s Candy Addiction; Sally McKenney.
7 Allegiance: A Novel; Faculty Author event; Kermit Roosevelt.
22 Qualitative Research; Nicole C. Mittenfelner Carl and Sharon M. Ravitch.
26 My Year of Running Dangerously; Tom Foreman.
27 Sport Matters; Ken Shropshire.
29 Notorious RGB: The Life and Times of Ruth Bader Ginsburg; Irin Carmon and Shana Knizhnik.
1 Twenty-Five Year Club Annual Celebration; 5 p.m.; Houston Hall; RSVP w/invitation (25 Year Club). See Talks.
Intercultural Journeys: The Artistry of Identity and Transformation: Season Kick-Off; the IJ season artists and the West Philadelphia Orchestra; 6 p.m.; International House; free; RSVP: www.ticketfly.com/purchase/event/918479 (I-House).
2 Sprinklers Save Lives; a side-by-side dorm room burn demonstration for Fire Prevention Week; 10:30 a.m.-1 p.m.; Hamilton Field (east of 40th St) (Penn DPS).
6 Working Dog Center Public Tour; 2 p.m.; Working Dog Center; reservation only: (215) 898-2200 (Penn Vet). Also October 15 & 29, 10 a.m.; October 20, 2 p.m.
7 University Square Farmers Market; 10 a.m.-2 p.m.; 36th & Walnut Street. Every Wednesday through November 25 (Business Services).
8 Biomedical Graduate Studies; weekend of celebrating 30 years of training biomedical PhD students; schedule and registration: www.med.upenn.edu/bgs/2015alumniweekend.shtml (BGS). Through October 10.
Employee Resource and Volunteer Fair; noon-2 p.m.; Bodek Lounge and Reading Room, Houston Hall (PPSA).
10 Penn Family Day; Penn football vs. Fordham, visit the Penn Museum, Penn Volleyball vs. Columbia; 10 a.m.-6:30 p.m.; tickets: www.hr.upenn.edu/myhr/appreciation/familyday (HR).
21 Ghost Stories: The Horrors of 19th Century Dentistry, Poe and More; visit the darkened Gallery for a night of ghastly tales; 6:30 p.m.; Arthur Ross Gallery; $5, free/students with PennCard (ARG).
24 Wistar Gala Honoring Russel E. Kaufman; recognizing impact on biomedical research; 6:30 p.m.; Wistar Institute; register: http://www.wistar.org/gala2015 (Wistar).
28 Nano Day @ Penn; highlighting nanotechnology across Penn; 10 a.m.-6:30 p.m.; Engineering Quad; details: www.nanotech.upenn.edu/nano_day.html (Nano/Bio Interface Center).
Morris Arboretum
Info. & register: www.upenn.edu/arboretum/
3 Fall Festival; weekend of autumn fun and activities; 10 a.m.-3 p.m. Through October 4.
10 Small Trees for Small Spaces Tour; small trees that make a big impact; 11 a.m. Also October 24.
18 Bloomfield Farm Day; farm-related exhibits, demonstrations and Yards Brewing Company on site; noon-4 p.m.
Grist Mill Demonstration Day; restored and made operational for visitation: donations appreciated; noon-4 p.m.
Penn Musuem
Info.: www.penn.museum/
8 Curator’s Table: Dinner and Conversation with Egyptologist David Silverman; after an exclusive curator-led gallery tour and cocktail hour; 6:30 p.m.; $150.
17 International Archaeology Day: So You Wanna Be an Archaeologist?; explore the galleries, talk to archaeologists; 11 a.m.-4 p.m.; free w/admission.
21 P.M. @ Penn Museum: Drink and Dig; experience archaeology through games, tours and special challenges in an after hours gallery setting; 6-8 p.m.; $20, $15/members & PennCard holders.
31 World Culture Series: Día de los Muertos ; Mexican culture and rich traditions; 11 a.m.-4 p.m.; free w/admission.
Penn Women’s Center
Info.: www.vpul.upenn.edu/pwc/
2 Open House; fall-themed drinks and desserts; 2-4 p.m.
23 Family Weekend Open House; drinks, desserts, tours, and 2 exhibits; 2-4 p.m.
Tickets & venues: www.pennathletics.com
2 Tennis (W); Cissie Leary Invitational.
Soccer (W) vs. Cornell; 7 p.m.
3 Football vs. Dartmouth; 3:30 p.m.
Soccer (M) vs. Cornell; 7 p.m.
5 Soccer (W) vs. Lehigh; 7 p.m.
6 Field Hockey vs. Lafayette; 4 p.m.
8 Tennis (W) vs. Georgetown; noon.
9 Volleyball vs. Cornell; 7 p.m.
10 Rowing (M & W); Navy Day Regatta.
Field Hockey vs. Dartmouth; noon.
Football vs. Fordham; 1 p.m.
Volleyball vs. Columbia; 5 p.m.
13 Soccer (M) vs. Rutgers; 5 p.m.
Soccer (W) vs. American; 7:30 p.m.
16 Football Sprint vs. Mansfield; 7 p.m.
17 Soccer (W) vs. Dartmouth; 5 p.m.
Soccer (M) vs. Dartmouth; 7:30 p.m.
23 Football vs. Yale; 7 p.m.
24 Rowing (M & W); Head of the Schuylkill.
Field Hockey vs. Yale; noon.
Soccer (W) vs. Yale; 5 p.m.
Volleyball vs. Princeton; 6 p.m.
Soccer (M) vs. Yale; 7:30 p.m.
30 Volleyball vs. Harvard; 7 p.m.
Football Sprint vs. Princeton; 7 p.m.
31 Volleyball vs. Dartmouth; 5 p.m.
1 Twenty-Five Year Club Lecture – The Future of the Constitution; Jeffrey Rosen, National Constitution Center; 3:30 p.m.; Class of ’49 Auditorium, Houston Hall (PASEF-Emeritus).
Structural Insights into G Protein Coupled Receptor Signaling; Brian Kobilka, Stanford; 4 p.m.; auditorium, Smilow Center (Systems Pharmacology and Translational Therapeutics).
Cognitive Enhancement with Noninvasive Brain Stimulation: Better Living Through Electricity?; Roy Hamilton, neurology; 4:30 p.m.; rm. 245A, Silverman Hall; RSVP: info@neuroethics.upenn.edu (Center for Neuroscience & Society).
History Continuous and Comprehensive: Berossus, Manetho and the Curation of the Past; John Dillery, UVA; 4:30 p.m.; rm. 402, Claudia Cohen Hall (Classical Studies).
The Kin Who Count, and Those in the Shadows…; Afsaneh Najmabadi, Harvard; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; register: www.phf.upenn.edu/ (PHF; NELC; Alice Paul Center).
PennDesign Fine Arts Lecture; Torbjørn Rødland, artist; 6:30 p.m.; ICA (ICA).
2 Penn IUR MUSA Lunch Series; Jonathan Sinker, JMT Technology Group; noon; rm. G12, Meyerson Hall; register: http://penniur.upenn.edu/ (Penn IUR).
The Weights of the State: Metrology and Commerce in Nineteenth-Century America; Stephen Mihm, University of Georgia; 2 p.m.; rm. 219, College Hall (History).
Fictions of Place: Imagined Spaces in Japanese Print Culture of the Late Eighteenth Century; Quintana Heathman, history of art; 3:30 p.m.; rm. 113, Jaffe Bldg. (History of Art).
5 A Permanent State of Extinction? The Case of the Thule People of North West Greenland; Kirsten Hastrup, University of Copenhagen; noon; rm. 345, Penn Museum (Anthropology).
From Outside to Inside: The Whole Story of Adeno-Associated Virus Vectors (rAAV) in in vivo Gene Transfer; Guangping Gao, UMass; noon; 10-146 Classroom, Smilow Center (Systems Pharmacology and Translational Therapeutics).
Moore and More: The Past and Future of History and Sociology of Science; Arnold Thackray, CHF; 3:30 p.m.; rm. 327, Claudia Cohen Hall (History & Sociology of Science).
My Summer at Microsoft; Cristina Buenahora, Penn junior; 6 p.m.; McClelland Hall, Ware College House; PennCard required (College House Computing).
Russia’s Annexation of Crimea in Catherine II’s Time: Politics & Myths; Vera Proskurina, Emory; 6 p.m.; rm. 209, College Hall (History).
A Conversation with Sam Zell, A Professional Opportunist; Sam Zell, real estate investor/owner; 6:30 p.m.; Zellerbach Theatre, Annenberg Center (Samuel Zell and Robert Lurie Real Estate Center).
6 Brown Bag Lecture: It Takes the Community: Responding to Threats to Cultural Heritage; Aparna Tandon, International Centre for the Study of the Preservation and Restoration of Cultural Property; 12:20 p.m.; Penn Museum (Penn Museum).
H+U+D Annual Lecture: Making History Making Films; Sam Katz, filmmaker; 6 p.m.; rm. B3, Meyerson Hall (Cinema Studies; Penn IUR).
Chasing the Scooby Van and Tracking Trump to the Border: Covering the Wild Ride that is the 2016 Presidential Campaign; Nancy Cordes, CBS News; 6:15 p.m.; rm. 109, Annenberg School; register: dwilliams@asc.upenn.edu (Annenberg School).
7 12@12; hot topics and insider information on Courtly Treasures with curators, artists and staff; noon; Arthur Ross Gallery (ARG). See Exhibits.
Portal of Call: A Maritime Economy of Film; Kay Dickinson, Concordia; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).
Tropical Conservation via Biodiversity Development: a Real World Case from Costa Rica; Daniel Janzen, Conservation Biology at Penn; 2 p.m.; Morris Arboretum; $20, $15/members; register: www.morrisarboretum.org (Arboretum).
The Revival of the Atharvaveda Tradition and Vedic Schools in Modern India; Shrikant Bahulkar, Bhandarkar Oriental Research Institute; 4:30 p.m.; Class of ’55 Room, Van Pelt-Dietrich Library (South Asia Center).
Penn IUR Roundtable on Anchor Institutions: University-led Innovation Initiatives; various panelists; 5 p.m.; Lower Gallery, Meyerson Hall; register: http://penniur.upenn.edu/ (Penn IUR).
What’s in a Nose? On the Origins, Dissemination and Effects of Medieval Anti-Jewish Caricature; Sara Lipton, SUNY Stony Brook; 5 p.m.; Class of ’78 Pavilion, Van Pelt-Dietrich Library (Jewish Studies Program).
Differences in Growing Up – Utilizing School Technology; Becky Baumher, computer science; Michale Goldberger, electrical engineering & management; 6 p.m.; multipurpose Room, Du Bois College House; PennCard required (College House Computing).
Great Myths and Legends Lecture Series: Imhotep: From Architect to Deity to Villain; Jennifer Wegner, Egyptian Section; 6 p.m.; Penn Museum; $5, $10/at the door (Museum).
Conversation: Hilton Als and Anthony Elms on Christopher Knowles; Hilton Als, writer & Anthony Elms, artist; 6:30 p.m.; ICA (ICA).
8 China and Africa; Ching Kwan Lee, UCLA; 4:30 p.m.; rm. 111, Annenberg School (CSCC).
Promised Cities; Hélène Cixous, poet, playwright & philosopher; 5 p.m.; Slought (English).
9 The Civil War: An Ephemeral Lens into the Life and Times; Edward Ayers, University of Richmond; 5:30 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library; register: www.library.upenn.edu/forms/eventsresponse2.html (Penn Libraries).
10 The Fly: A Powerful Icon in Ancient Egypt; Regine Schulz, Pelizaeus Museum; 3:30 p.m.; Penn Museum; $10, $5/students (Museum).
12 Disappearing Microbes and Increasing Waistlines; Tim Spector, UCL; noon; rm. 345, Penn Museum (Anthropology).
Lauder Lecture on Contemporary Art; Robert Wilson, director & playwright; 6:30 p.m.; Glandt Forum, Singh Center (ICA).
13 Future Prospects of Hip and Knee Surgery; Charles Nelson, HUP; noon; Hourglass Room, University Club (PASEF-Emeritus).
Why You Shouldn’t Teach What You Learn in Your Graduate Classes; Robert Vitalis, political science; noon; Silverstein Forum, Stiteler Hall (Center for Teaching and Learning).
Envisioning LGBTQ Rights in the Middle East; Sa’ed Atshan, Swarthmore; 5:30 p.m.; LGBT Center (Middle East Center).
14 Living in the Era of Sexual Health; Steven Epstein, Northwestern; Lance Wahlert, bioethics; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; register: www.phf.upenn.edu/ (PHF).
Woman Behind the Camera; Mikaelyn Austin, filmmaker; 6 p.m.; Mayer Playroom, Stouffer College House; PennCard required (College House Computing).
15 Mapping Activity Patterns in an Urban Environment to Quantify Risk of Assault; Doug Wiebe, Perelman School of Medicine; noon; rm. 395, McNeil Bldg. (Criminology).
Reflections on the First Year of Sino-American Bipolarity; Karen Ruth Adams, University of Montana; noon; Silverstein Forum, Stiteler Hall (CSCC).
Mindreading Medea; Ineke Sluiter, Leiden University; 4:30 p.m.; rm. 402, Claudia Cohen Hall (Classical Studies).
The Paper Menagerie: Animals on the Page in the Kislak Center’s Special Collections; collections staff; 5:30 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library; RSVP: http://tinyurl.com/o64uu92 (Penn Libraries).
Create Your Own Career Path; Guillermo Salas III & Danielle Py-Salas, RE/MAX Platinum Center City; 6 p.m.; rooftop, Rodin College House; PennCard required (College House Computing).
PennDesign Fine Arts Lecture; Heather Rowe, artist; 6:30 p.m.; ICA (ICA).
19 Archaeology, Islands and Biodiversity in the Anthropocene; Torben Rick, Smithsonian Institution; noon; rm. 345, Penn Museum (Anthropology).
What’s Between Fat and Bone?; Cliff Rosen, Maine Medical Center Research Institute; noon; 10-146 Classroom, Smilow Center (Systems Pharmacology and Translational Therapeutics).
Black Mothers, White Fathers and the Birth of American Gynecology; Deirdre Cooper Owens, CUNY; 3:30 p.m.; rm. 327, Claudia Cohen Hall (History & Sociology of Science).
Ports & the Politics of Scale in the Persian Gulf: Urbanization in the Long 20th Century; Arang Keshavarzian, NYU; 5:30 p.m.; rm. B21, Stiteler Hall (Middle East Center).
Intercultural Leadership: Entrepreneur Works; Rebecca Rescate, entrepreneur; 7 p.m.; International House; $20 (I-House).
20 Clinical Care and Practice Scholarship: A Journey into the Lives of Older Adults; Christine Bradway, gerontological nursing; 3 p.m.; Ann L. Roy Auditorium, Claire M. Fagin Hall; RSVP: http://tinyurl.com/pggeh3e (Nursing).
The End of the Lecture?--The Evan C Thompson Chair Lecture on Excellence in Teaching; Peter Struck, classical studies; 4 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library (Provost’s Office; Penn Libraries).
Reconsidering the Slave Narrative Genre from a Global Perspective; Nicole Aljoe, Northeastern; 4:30 p.m.; Stephanie Grauman Wolf Room, McNeil Center for Early American Studies (History).
21 A Conversation about Modern Romance; Eric Klinenberg, NYU; noon; rm. 286-7, McNeil Bldg. (Sociology).
microSDing Mewati Videos: Mobile Platforms and Informal Economies of Circulation; Rahul Mukherjee, cinema studies; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).
Victorious Secret: Entertaining Notions of Elite Ideals for Women, 300 A.D.; Angela Lorenz, visual artist & author; 5:30 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library; register: www.phf.upenn.edu/ (PHF). See Exhibits.
Cultural Understanding and the India Ride; Ryan Pyle, documentary photographer; 7 p.m.; International House; $15 (I-House).
22 China’s Economic Reforms; David Dollar, Brookings Institution; 4:30 p.m.; rm. 111, Annenberg School (CSCC).
Utilizing UAS for Utility Inspections; William McGill, PECO; 6 p.m.; Class of ’38 Lounge, Kings Court/English College House; PennCard required (College House Computing).
25 Coffee & Conversation; Patricia Kim, history of art; 2 p.m.; ICA (ICA).
26 Systems Pharmacology and Translational Therapeutics Colloquium; Wolfgang Bergmeier, Chapel Hill North Carolina; noon; 10-146 Classroom, Smilow Center (Systems Pharmacology and Translational Therapeutics).
The Biodiversity Crisis in Madagascar: Causes, Consequences and Glimmers of Hope; Anne Yoder, Duke; noon; rm. 345, Penn Museum (Anthropology).
Institute on Aging Annual Cristofalo Lectureship with Reception; Amy Wagers, Harvard; 3 p.m.; Auditorium & Lobby, BRB; register: (215) 898-7801 (Institute on Aging).
Against Superstition: The Science of Prenatal Influences in the Eugenic Era; Sarah Richardson, Harvard; 3:30 p.m.; rm. 327, Claudia Cohen Hall (History & Sociology of Science).
Seeking Truth from Facts: Data-driven Environmental Policy in China; Angel Hsu, Yale; 4:30 p.m.; rm. 111, Annenberg School (CSCC).
28 Does the Class Come Out of the Person When the Person Comes Out of the Class? Upward Mobility and the New Social Organization of Sensibilities; Jessi Streib, Duke; noon; rm. 103, McNeil Bldg. (Sociology).
Illuminating Biology at the Nanoscale with Single-Molecule and Super-Resolution Fluorescence Microscopy; Xiaowei Zhuang, Harvard; 4 p.m.; Glandt Forum, Singh Center (Nano/Bio Interface Center).
Sex, Gender and the Human Genome; Sarah S. Richardson, Harvard; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; register: www.phf.upenn.edu/ (PHF).
Opportunities for the Microbiome in Human Health; Jo Handelsman, White House Office of Science and Technology; 6 p.m.; lecture room 130, Hill Pavilion (Penn Vet). See Conferences.
The Impact of Small Things; Rob Rogers, Rogers Partners Architects+Urban Designers; 6:30 p.m.; Lower Gallery, Meyerson Hall (PennDesign).
29 Knowledge by the Slice Seminar; Hans-Peter Kohler, sociology & Population Studies Center; noon; Class of 1958 Cafe, Irvine Auditorium (Penn Arts & Sciences).
Community and Heritage Issues: An International Discussion; Joe Watkins, National Park Service; 5:30 p.m.; Penn Museum (Penn Museum).
30 From Distant Places to Mercantile Spaces: Late-Medieval Altarpieces in Hanseatic Lübeck; Laura Tillery, history of art; 3:30 p.m.; rm. 113, Jaffe Bldg. (History of Art). |