ks6+Pf&Ô,YnRi$M^~HH  JoE-ǹy&qbw/o~?޼ C1A1uw 92b$C i456ǂ:'rjyO$JZ&aًKlnD#ƹvfvIو',v=%$TNcdgEV5iWtg\8&О1r@Җ y>e3F\  C#B(jW/#8yDG802ê[[fTF o^ӆ[XO0)D䔜J=%$+9õ@h;loj[{f:Z4*gN:®!$Cʴ>6RhM X_Oyާί9ϩ4wGD3щfљEԀTW)e4e\֠Ә}*ӓX[1%v"*DD7k.Ml MLKݷIrǮ,JpP^1bxmGˁF9%n{?Z?86;3zeS֪M<3jB Mp`L%dNw^3 ddZP^<%E`ָ N# Zf\gnM3[KJ_'Ut=QpF gh+cjT:s!7ԞԚUY u+>nU{Z `|`27 uqI"ru"Mqv=C9cX;hc-Pffq P]=8" YS\1*)k>՝_}0t$^YZ1lq#l07N"n5+a8i^& "hUM zVCA+>qOZx,VsW4E IFrD`,POSJ#Xz+6h4om̅Ři8 5(A`jh7?9hDzCCPVA81@Fqk$麮5Gff^t:^BЊº(ƃs^"X`37MZ 3<2!nc *6GLkW,sC{Y2`: R10S"ӸSmXm!u5u=7 1@1}RS :޺CL惇?܄U?hnŀ\`E,Vwǵ>h?>3º_]B|NWyiZsw@EUPQM~]8.\:K̍pXl` ~ 47,HJ- .qe3- #4[Is0FW9jY2#̺PlQG A0@;9l7 KBBN@n?+,56f?+"w^ټoPK$w!8CoL'1^f$оn67ءUasb !eܘ쥫3}sZn`ChЪ6:*YR)uߔy2:&f&9+*uJHjƓ}XNjL8_ȘRu@cޑ7/^*~q 8l,=*֞߻ß~"pw>(A?ݣaFLK*?Ow 1$mj $jl׏V~`"WqlUfa_y5O]κ.ƾqg1F3r{ iٞ0OaU fZOsKU٧ 5QK4cb ffTtirrk%6Lss}wߕ)vHlN1f3<6"bSyr͜p"e:MFLL3yC15Z9,vo[q)mԨS ,xd4YR,ݫmF>;S]&apV+2KHq&y6]y @eQ9J?:;b}3ĭY!g\OTeCO*%qA2d#dp 5w|˷ĞUbI(L]{.Rɏ7'G7O>׼FjSvON`R$H'/z[H9 ,oFcSc>f,ɬ{ah/rnh?n4O==l>i*=$c'rR~HաjU0 єz \ܩ &@@q!?O5/G3(\۝UiZ|Wm^ި5P[< +yc"=C'\:E.|`*Mz1´h&b ̛\ 10/28/14, November AT PENN - Almanac, Vol. 61, No. 11
Loading
Print This Issue
Subscribe:
E-Almanac


november at penn
November Extras! I Deadlines

 
September 30, 2014 Volume 61, No. 07
 
Unless otherwise noted, all events are open to the general public as well as to members of the University. For building locations, call (215) 898-5000 between 9 a.m. and 5 p.m. or see www.facilities.upenn.edu/ or the University’s website, www.upenn.edu. Listing of a phone number normally means tickets, reservations or registration required.
Academic Calendar Children's Activities conferences Exhibits Films
Fitness/Learning Meetings MUSIC On Stage Readings/ Signings
recognized holidays Special Events SPORTS Talks  

 

Arturo Sandoval Quintet
Annenberg Center

On November 16 at 7 p.m. Arturo Sandoval Quintet, the Grammy, Emmy and Billboard award-winning Cuban trumpeter will be performing at Annenberg Center's Zellerbach Theatre. See Music.

 

ACADEMIC CALENDAR Index 

1    Homecoming (Brown).

25 Thursday/Friday Schedule on Tuesday/Wednesday. Through November 26.

27 Thanksgiving Break. Through November 30.

CHILDREN'S ACTIVITIES Index 

1    All Around This World: Brazilian Music and Dance; interactive cultural workshop for families; 2 p.m.; International House; $5 (ages 2+) (I-House).

9    Second Sunday Family Workshop: Maya Jade Death Mask; 1-4 p.m.; Penn Museum; free w/admission (Museum).

11 Storytime at Morris Arboretum; 10:30 a.m.; Morris Arboretum; register: https://online.morrisarboretum.org/storytime (Arboretum).

I-House Family Matinees
$5 (ages 2+), free/IHP members.
Tickets: http://ihousephilly.org 

8   Sleeping Beauty.

22 The Thief of Bagdad.

Peanut Butter and Jams
Tickets $10: http://worldcafelive.com
Doors open: 11 a.m. Shows begin: 11:30 a.m.

1   Baby Loves Disco “Halloween”; $13.

16 Justin Roberts and the Not Ready for Naptime Players; $14.

22 Ratboy Jr.; $10.

conferences Index 

6   Ubiquity, Mobility, Globality: Charting Directions in Mobile Phone Studies; implications for big data, development, policy and surveillance; 9 a.m.-4:30 p.m.; rm. 500, Annenberg School (Center for Global Communications Studies) Through November 7.

7   7th Annual Lawrence J. Schoenberg Symposium on Manuscript Studies in the Digital Age; 8:30 a.m.-4:30 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library; $35, $10/students w/ID; register: http://www.library.upenn.edu/exhibits/lectures/ljs_symposium7.html (Penn Libraries). Through November 8, 8:30 a.m.-6 p.m.

       What’s Love Got to Do with It?: Issues of Intimacy for Women of Color; 8:30 a.m.-4 p.m.; Sheraton University City Hotel; $50; register: wocaptix@gmail.com (Women of Color at Penn).

       Happiness Ancient and Modern: Reflection on the History of Ethics; 3-5 p.m.; rm. 402, Claudia Cohen Hall. Through November 8, 9:45 a.m. (Philosophy).

11 Urban Fiscal Stability and Public Pensions: Sustainability Going Forward; Penn IUR 10th Anniversary event; 3-6 p.m.; 6th Floor Pavilion, Van Pelt-Dietrich Library; register: http://penniur.upenn.edu/ (Penn IUR).

12 The Power of Affections: Poetry, Music and Spectacle in Seventeenth-Century Italian Opera Librettos; 7:30 p.m.; Class of 1978 Pavilion, Van Pelt-Dietrich Library; RSVP: johnston@sas.upenn.edu (Italian Studies). Through November 14.

22  History of Music in China; 8:30 a.m.-6 p.m.; Widener Lecture Room, Penn Museum; register: upennhcm@gmail.com (East Asian Languages and Civilizations).

EXHIBITS Index 

Admission Donations and Hours          

       Arthur Ross Gallery, Fisher Fine Arts Library: free; Tues.-Fri., 10 a.m.-5 p.m.; Sat.-Sun., noon-5 p.m.; www.upenn.edu/ARG/

       Brodsky Gallery, Kelly Writers House; free; Mon.-Thurs., 10 a.m-10:30 p.m.; Fri. 10 a.m.-5 p.m.; Sat. noon-11 p.m.; Sun. 6-11 p.m.

       Burrison Gallery, University Club at Penn: free; Mon.-Fri., 7:30 a.m.-5 p.m.; Sat.-Sun., 7 a.m.-1 p.m.; www.upenn.edu/universityclub/burrison.shtml

       Carol Ware Lobby, Claire Fagin Hall: free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.

        Charles Addams Fine Arts Gallery: free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.

       Esther Klein Gallery; free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.

       Institute of Contemporary Art (ICA): free; Wed., 11 a.m.-8 p.m.; Thurs. and Fri., 11 a.m.-6 p.m.; Sat. and Sun., 11 a.m.-5 p.m.; closed Mon. and Tues.; www.icaphila.org

       International House: hours vary; info.: http://ihousephilly.org/

       Morris Arboretum: daily, 10 a.m.-4 p.m.; for prices, see www.upenn.edu/arboretum/

       Penn Museum: $12/adults; $10/seniors (65+); $8/children (6-17); free/members, PennCard holders and children under 5; Tues., Thurs.-Sun, 10 a.m.-5 p.m.; Wed., 10 a.m.-8 p.m.; www.penn.museum

       Slought: free; Thurs.-Sat., 1-6 p.m.; www.slought.org

       Van Pelt-Dietrich Library; free/ID required; for hours, see http://events.library.upenn.edu/cgi-bin/calendar.cgi

       Wistar Institute; free; Mon.-Fri., 9 a.m.-5 p.m.

Upcoming

1    Itinerant Belongings; artists who engage ideas of homeland and belonging and resist a unitary sense of time or place; Slought; walk-through with curators: 5 p.m., Charles Addams Fine Arts Hall; reception: 6:30 p.m., Slought. Through December 31. 

5    Art & Science Open House; art, science, Wistar history & a meet-and-greet with artists: Joel Erland & Kate Kaman; 5:30 p.m.; Wistar; register: http://wistar.convio.net/site/Calendar?id=100261&view=Detail

7    Rate of Occurrence by Create in Situ—Temporal Shift & Proceed; two sculptural installations by interdisciplinary artists Sarah Zimmer & Kim Brickley; Esther Klein Gallery. Through December 5.

10 Uncontested Spaces; drawings by Keren Katz, illustrator and cartoonist; 7 p.m.; Brodsky Gallery.

14 A Visible Feast; photography by Sally Mattison; Burrison Gallery; reception: December 5, 6 p.m. Through December 18.

28 Holiday Garden Railway; decorated for the holidays with lights that twinkle along the tracks and around the surrounding landscape; grand opening: November 29, 1-3 p.m.; Morris Arboretum. Through January 5, 2015.

Now

       Works on Paper—Kathleen Shaver; the mysterious, inexpressible aspects of human existence through mark making and painting; Burrison Gallery. Through November 13.

       As the Ink Flows: Works from the Pen of William Steig; explores the life of the children’s book author/illustrator William Steig; Goldstein Family Gallery, Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library. Through December 19.  

       Dear Nemesis, Nicole Eisenman 1993-2013; 120 paintings, drawings, prints and sculptures; ICA. Through December 28.  

       Easternsports; scripted by Jayson Musson & directed by Alex Da Corte; ICA. Through December 28.  

       Moyra Davey: Burn the Diaries; the act of reading is integral to Davey’s work; ICA. Through December 28.  

       This is What Liberation Feels Like™; Readykeulous by Ridykeulous; artists Nicole Eisenman & A.L. Steiner’s; ICA. Through December 28.  

       Behind the Veil; Design Philadelphia: Lyn Godley; series composed by layering multiple photographs of particular themes; International House. Through December.

       Ormandy in China: The Historic 1973 Tour; Eugene Ormandy Gallery, Otto E. Albrecht Music Library, Van Pelt-Dietrich Library. Through late 2014.

       Henrique Oliveira: Adenocalcinoma Poliresidual; site-specific installation; Arthur Ross Gallery. Through January 18, 2015. See Talks.

       The School of Atha: Collaboration in the Making of Children’s Books; celebrating the life and work of children’s book designer and art director Atha Tehon; Kamin Gallery, Van Pelt-Dietrich Library; tour: October 31, 3 p.m. Through March 27, 2015 

Ongoing

       Audubon’s Birds of America; double folio set, a new page shown every Wednesday; 1st fl., Van Pelt-Dietrich Library.

       IHP: The First 100 Years; archival documents; International House.

       John Cage: How to Get Started; interactive installation of rarely heard performance; Slought.

       Human Evolution: The First 200 Million Years; Hover Gallery, 2nd fl., Penn Museum.

       Native American Voices: The People—Here and Now; Penn Museum. 

       Sacred Spaces: The Photography of Ahmet Ertug; Penn Museum.

       The History of Nursing as Seen Through the Lens of Art; Carol Ware Lobby, Claire Fagin Hall.

Penn Museum Guided Tours
Tours begin at 1:30 p.m., Warden Garden.

1Food Tour: Delicious—and Good for You!

2    Greek Gallery Tour.

8    Egyptian Galleries Tour. Also November 15 & 22.

9    China Gallery Tour.    

FILMS Index 

4   Torneranno i prati; Italian; 5:30 p.m.; rm. 401, Fisher-Bennett Hall (Italian Studies).

6   The Secrets; screening followed by Q&A w/ Avi Nesher; Hebrew; 5 p.m.; rm. 401, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies). See Talks.

9   Local Color: Mexico; 2 p.m.; Penn Museum (Museum; Penn Humanities Forum).

13 Arsenal & The Virgin Soldiers; Andrew’s Video Vault double-feature; 8 p.m.; The Rotunda (Cinema Studies; The Rotunda).

Asian American Film Festival
Info.: http://phillyasianfilmfest.org/
$8, $6/students & seniors.
Showings at International House.

12 A Leading Man; 7 p.m.

13 Family Ingredients; 6:30 p.m.CICADA; 8:30 p.m.

14 Awesome Asian Bad Guys; 6 p.m.

       Uzumasa Limelight; 7:30 p.m.

       Sci-Fi & Horror Genre Shorts Program; 9:30 p.m.; free.

15 International Shorts Program; noon; free.

       Eat With Me; 2:15 p.m.

       Farah Goes Bang; 6:30 p.m.

       Faraway; 8:30 p.m.

16 LOVE Shorts Program; noon; free.

       Horn Please & Jeepney; documentary double feature; 2 p.m.

       Approved for Adoption; 4 p.m.

       Brahmin Bulls; 6 p.m.

Deutsches Haus–Social Experiments
Class of 1925, Gregory College House.
7 p.m.; PennCard required.

6   The Cabinet of Dr. Caligari.

20  The Wave.

International House (I-House)
Tickets: $9, $7/students, seniors unless noted; http://ihousephilly.org/
Shows at 7 p.m. unless noted.

1   Björk: Biophilia Live (the film); 8 p.m., late night showing at 10:15 p.m.

6   The Big Lebowski.

7   Mon Oncle; French.

8   Il Sorpasso; Italian.

11 HERadventure, online, interactive film; $10, $7/students, seniors, $5/members.

20 La Dolce Vita; Italian.

22  Que Viva Mexico; Russian.

FITNESS/LEARNING Index 

        Aerobic Cardio Fitness Class; 5:30-6:30 p.m.; Tuesdays and Thursdays; St. Agatha’s and St. James Church, Parrish Hall (enter at back door); first class free, $8/class, $5/students; info.: Carolyn (267) 251-3842.

        Penn Knitters; noon; Living Room, Penn Women’s Center. Thursdays.

       Russian Tea; Russian conversation; 1-2:30 p.m.; Cafe Lounge, Williams Hall. Wednesdays.

5   Putting Together a Strong Job Talk: Science, Math and Engineering; academic career conference for doctoral students and postdocs; noon; Benjamin Franklin Room, Houston Hall (Career Services).

7     PPSA Lunch Walk; rain date November 11; noon; 36th & Locust Walk; register: www.sas.upenn.edu/signon/ppsa (PPSA).

8     CPR Training for Parents at Penn; 9 a.m.-noon; Family Resources Center, Lower Level; $10; register: parents@gsc.upenn.edu(Family Resource Center).

13     International Internships in Public Interest; 5:30 p.m.; Civic House Living Room (Civic House).

Class of 1923 Arena
Prices: www.upenn.edu/icerink

       Public Skating; Sun. 1:30-3 p.m.; Mon. noon-1:30 p.m.; Wed. noon-1:30 p.m.; Fri. noon-1:30 p.m.; Sat. 5:30-7 p.m.

29 Thanksgiving Skate; 5:30-7 p.m.; free admission to anyone with a non-perishable donation.

HR: Be in the Know Biometric Screenings
Open to faculty and staff.
Register: www.hr.upenn.edu/myhr/

3   TSE at Hutchinson Gym; 9 a.m.-3 p.m.

4Irvine Auditorium Amado Recital Hall; 9 a.m.-3 p.m. Also November 13, 10 a.m.-4 p.m.

5   Claire M. Fagin Hall; 9 a.m.-3 p.m. Also November 20, 8 a.m.-2 p.m.

6   Claudia Cohen Hall Terrace Room; 8 a.m.-2 p.m.

7   FRES Left Bank Conference Room; 8 a.m.-3 p.m. Also November 19, 9 a.m.-3 p.m.

10  Houston Hall Bodek Lounge; 8 a.m.-2 p.m. Also November 18 & 24, 9 a.m-3 p.m.

11 Dental (Schattner) Levy Lobby; 9 a.m.-3 p.m.

12 Meyerson Hall Lower Gallery; 9 a.m.-3 p.m.

14 Hoover Lounge Vance Hall; 9 a.m.- 3 p.m.

17  Towne Building Raisler Lounge; 9 a.m.-3 p.m.

21 Athletics Dunning Coaches’ Center Directors Room; 9 a.m.-3 p.m.

       Morris Arboretum; 10 a.m.-1 p.m.

25 Penn Medicine Biomedical Research Building Lobby; 9 a.m.-3 p.m.

HR: Healthy Living Workshops
Open to faculty and staff.
Register: www.hr.upenn.edu/myhr/

6  Gentle Yoga; noon.

10 Flu Vaccine Clinic; 10 a.m.-1 p.m. Also November 18.

12 Chair Yoga; noon.

HR: Professional and Personal Development Programs
Open to faculty and staff.
Register:http://knowledgelink.upenn.edu

4   Brown Bag Matinee: Accountability That Works!; 1 p.m.

6   Writing Efficient Email; 9 a.m.-12:30 p.m.; $75.

       STEP UP Introduction: First Steps to Excellence; 9 a.m.-noon; $150.

12  Brown Bag—10 Tips to Make your Boss your Biggest Fan; noon.

       Brown Bag—Mastering the Art of Cover Letters; 1 p.m.

17  New Staff Orientation; 9 a.m.-12:15 p.m.

18  Creating a Network and Career Support System; 9 a.m.-noon; $75.

20  Career Management in the Age of the App; 12:30 p.m.; $40.

25Brown Bag Matinee: Time Management—A Productivity Plan; noon.

HR: Quality of Worklife Workshops
Open to faculty and staff.
Register: www.hr.upenn.edu/myhr/

5     From Overwhelmed to Leading the Life You Want; 4 p.m.

11  Dealing with Difficult People; noon.

Morris Arboretum
Register & Price: www.morrisarboretum.org

1   Nature’s Palette for Papermaking; 10 a.m.

      Winter Wellness Walks; walk the Arboretum’s paved paths, in a beautiful, safe environment; 10:30 a.m. Saturdays through March 28, 2015.

2    Pastry Making Workshop; 1 p.m.

3   Introduction to Photoshop; 7 p.m. Mondays through December 8.

5   Madagascar: A Fascinating Island Biota; 7 p.m.

     Sustainability in the Garden; 7 p.m.

8   Pickling; 10 a.m.

      Painting with Watercolor and Colored Pencil; 12:30 p.m. Saturdays through November 22.

16 Tea Tasting and History; 1 p.m.

23  Thanksgiving Harvest Centerpiece; 1 p.m.

Penn Home Ownership Services
Info.: www.upenn.edu/homeownership

7     Home Buying Through PHOS; noon; 3624 Market St.

18 Financing Your Home; noon; Division of Public Safety Seminar Room, 4040 Chestnut St.

Van Pelt-Dietrich Library
Register: http://guides.library.upenn.edu/

3   Canvas Office Hours; 10 a.m.; rm. 128, WIC. Also November 12, 2 p.m. & November 18. 

      Refworks for Health and Life Science Resources—Veterinary; 4 p.m.; Fairchild Classroom, Hill Pavilion.   

      Zotero; 6 p.m.; Goldstein Electronic Classroom. Also November 17, 21, 10:30 a.m. & 24.

4   EndNote for Health and Life Science Resources—Veterinary; noon & 4 p.m.; Fairchild Classroom, Hill Pavilion.

      WORDLAB; 1:30 p.m.; Vitale II Media Lab. Also November 11, 18, 25. 

      Copyright Help Office Hour; 3 p.m.; rm. 125, WIC. Also November 11, 18, 25.

5   Audacity: Record, Remix, Reflect; 10 a.m.; Class of ’68 Seminar Room, WIC.

      Empirical Methods in Lit Lab; 2 p.m.; Vitale II Media Lab. Also November 12, 19 & 26. 

      Bloomberg 101; 3:30 p.m.; Yablon Financial Resources Lab. Also November 12, 19.

7   Programming for Everybody (Python); 9 a.m.; Vitale II Media Lab. Also November 14, 21, 28. 

10  Cross-Cultural Communication Styles; noon; Collaborative Classroom.

11  Sharing Research Through Social Media: Scholarly Commons, Academia.edu and more; noon; Kislak Seminar Room.

       Canvas Basics; 1 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.

12  RefWorks; 2 p.m.; Goldstein Electronic Classroom.

13  Assessment and Grading in Canvas; 10 a.m.; Goldstein Electronic Classroom.

21  Monthly Kislak Wikipediathon; 11:30 a.m.; Vitale II Media Lab.       

MEETINGS Index 

12 WXPN Policy Board Meeting; noon; 3025 Walnut St.; open to the public; info.: (215) 898-0628.

14  Penn Professional Staff Assembly; 11 a.m.; rm. 435, Claire Fagin Hall; RSVP: ppsa@exchange.upenn.edu

MUSIC Index 

16 Relâche in Residence: Streams of Consciousness Brought to Life; 3 p.m.; Penn Museum; $15, $10/Museum members & students w/ PennCard; tickets: http://tinyurl.com/oopuv2z (Museum).

21 Intercultural Journeys: Songs for Peace; live Afro-Brazilian concert; 7:30 p.m.; International House; $15, $10/IHP members, $8/students; tickets: http://ihousephilly.org/ (I-House).

Annenberg Center
Tickets: www.annenbergcenter.org

1    An Evening with Patti Austin; Grammy award-winning vocalist; 8 p.m.; Zellerbach Theatre; $30-75.

16 Arturo Sandoval Quintet; 7 p.m.; Grammy, Emmy and Billboard award-winning Cuban trumpeter; 7 p.m.; Zellerbach Theatre; $30-75.

Music Department

5    A Birthday Celebration Concert Honoring George Crumb and Richard Wernick; Daedulus Quartet; 8 p.m.; Rose Recital Hall, Fisher-Bennett Hall.

10 Ensemble Epomeo; Caroline Chin, violin; David Yang, viola; Kenneth Woods, cello; 8 p.m.; Rose Recital Hall, Fisher-Bennett Hall.

15 University Choir; 8 p.m.; Irvine Auditorium; $5, free w/PennCard.

World Cafe Live
Performances daily. For a complete listing, see: http://philly.worldcafelive.com/

1    WXPN Welcomes World Cafe Live 10th Anniversary Show; Valerie June and Sean Hayes; doors-7 p.m., show-8 p.m.; $10.  

On Stage Index 

1     Opposite of Loneliness: A (Dis)Connection Project; connectivity and communication in the 21st century; 2 & 6:30 p.m.; Clase of ’49 Auditorium, Houston Hall; tickets sold on Locust Walk, $10, $8/students, free/faculty (iNtuitions).

14   The Bluest Eye; stage adaptation of the book by Toni Morrison; 8 p.m.; Class of ’49 Auditorium, Houston Hall; tickets sold on Locust Walk, $8/in advance, $10/door. Also November 15, 1 & 8 p.m. (African-American Arts Alliance).

Annenberg Center
Tickets: www.annenbergcenter.org

13 Kibbutz Contemporary Dance Company: If At All; explores an abstract and circular chain of events in relationships; 7:30 p.m.; Zellerbach Theatre; $20-60. Also November 14, 8 p.m.; November 15, 2 & 8 p.m.

20 Fefu and Her Friends; play’s themes of gender roles, sexuality and love between women; 7 p.m.; Bruce Montgomery Theatre; $7, $5/PennCard. Also November 21, 7 p.m.; November 22, 2 & 7 p.m. (Theatre Arts).

       Antigona; Soledad Barrio & Noche Flamenca; 7:30 p.m.; Zellerbach Theatre; $30-75. Also November 21, 8 p.m.; November 22, 2 & 8 p.m.; November 23, 3 p.m.

READINGS/SIGNINGS Index 

3   The Voice of Pistoletto; Michelangelo Pistoletto, artist & Alain Elkann, journalist; 6 p.m.; Slought; RSVP: johnston@sas.upenn.edu(Slought; Italian Studies).

13 New Slow City: Living Simply in the World’s Fastest City; William Powers; 6 p.m.; Penn Book Center (Penn Book Center).

Kelly Writers House
All events located in Arts Café.
RSVP: wh@writing.upenn.eduif stated.Info.: www.writing.upenn.edu/wh

1   Writers House Open House; 2 p.m.; RSVP: whhomecoming@writing.upenn.edu

      Writing for Children and Young Adults; Lorene Cary, Beth Kephart, Jordan Sonnenblick & Kathy DeMarco Van Cleve; 4 p.m.; RSVP: whhomecoming@writing.upenn.edu

3   Reckoning with 1968; David Wyatt & Al Filreis; 6 p.m.

4   A Fiction Reading; Mary Kay Zuraleff; 6 p.m.

6    A Poetry Reading; Rosemarie Waldrop; 6 p.m.

10 The Art of the Interview; Marty Moss-Coane; noon; RSVP.

11 The Sussman Poetry Program; Daisy Fried, Teresa Leo & Kasey Jeuds; 6 p.m.

13 Writing about TV: Girls; 6 p.m.

14 Plotting Premodern Biography; Paul Strohm; noon; RSVP.

17 Bernheimer Symposium: The End of the World; 6 p.m.

18 Writing About Art; 6 p.m.

19 Speakeasy Open Mic Night; Rosa Escandon; 7:30 p.m.  

    
Penn Bookstore
Events at 6 p.m. unless otherwise specified. Info.: www.upenn.edu/bookstore 

4   Impolite Conversations: On Race, Politics, Sex, Money and Religion; John Jackson; 7 p.m.

5    Promoting Racial Literacy in Schools: Differences that Make a Difference; Howard Stevenson; 5:30 p.m.

6   Visions of Teaoga; Jim Remsen.

10 War is Not a Game; Nan Levinson.

11 Stalin Volume 1: Paradoxes of Power, 1878-1928; Stephen Kotkin; 7 p.m.

17  Leo the Maker Prince; Carla Diana.

SPECIAL EVENTS Index 

1    The Penn Ghost Project 1884-2014:   Studying the Intangible through the Tangible; 10 a.m.; Class of 1978 Orrery Pavilion, Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library; register: http://www.alumni.upenn.edu/ (Penn Libraries).

       Penn Back Then; web-based audio scrapbook; 10:30 a.m.; College Green and various locations around campus; info.: https://www.sas.upenn.edu/event-series/penn-back-then (SAS).

2    Philadelphia Writing Project 2nd Annual Walk for Literacy; a walk to support writing camp scholarships; 8 a.m.; Penn Park, Shoemaker Green; register: https://www.eventbrite.com/e/walk-for-literacy-tickets-12610216497 (GSE).  

3    PennDesign Admissions Open House; talk to students and faculty, meet with financial aid staff and tour the studios and facilities, for prospective graduate students; 8:30 a.m.-6:30 p.m.; Meyerson Hall; register: http://tinyurl.com/kmdx7vt (PennDesign).

4    Election Day; various polling locations on-campus; 7 a.m.-8 p.m.; info.: (215) 898-6118 (Government and Community Affairs).

7    Study Abroad and International Opportunities Fair; 11 a.m.-3 p.m.; Hall of Flags & Bodek Lounge, Houston Hall; PennCard required; for undergraduates only (Penn Abroad; Career Services).

11 Freshman Fuerza: Thanksgiving Dinner; Thanksgiving family style dinner, holiday themed activities; 6-7:30 p.m.; rm. 108, ARCH (La Casa Latina).

16 Grist Mill Demonstration Day; visit the 18th century mill and see how corn was milled; noon-3 p.m.; Morris Arboretum; free w/ admission (Arboretum).

19 Penn GIS Day; in conjunction with National GIS Day–real world applications and innovations stemming from uses of Geographic Information Systems; 10 a.m.-2 p.m.; Lower Gallery, Meyerson Hall; register: http://penniur.upenn.edu/ (Penn IUR).

National Distance Learning Week
Info.: www.sas.upenn.edu/onlinelearning

10 Online Learning Studio Open House; 3-5 p.m.; ste. 5W, 3624 Market St.

11 Teaching Online for Credit and in Coursera; panel w/ Carol Muller, music; Peter Struck, classical studies; Ed Dixon, German; moderated by Peter Decherney, English; 10-11:30 a.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library.

12 Reflections on Revolutionary Ideas; Alex Guerrero, philosophy and students from his recent massive open online course; 1-2 p.m.; view at www.sas.upenn.edu/onlinelearning

14 Structured, Active, In-Class Learning; panel w/ Rogers Smith, political science; Rebecca Stein, economics; Cathy Turner, English; moderated by Julie McGurk, biological basis of behavior; 3-4:30 p.m.; Active Learning Classroom, ARCH.

Penn Museum
Info.: www.penn.museum

1    Day of the Dead; music, storytelling, arts and crafts and other fun activities; 11 a.m.-4 p.m.; free w/ admission.

       Treasure Sale & Shows; 11 a.m.-5 p.m.; Kintner-Dietrich Gallery Wing; tickets: http://wcpennmuseum.com/tickets/ Also November 2, 11 a.m.-4 p.m.

19 P.M. @ Penn Museum–Drinks with the Sphinx; includes one free drink for ages 21+ guests; 6 p.m.; $20, $15/Museum members.  

SPORTS Index 

Tickets & venues: www.pennathletics.com

1    Field Hockey vs. Brown; noon.

       Football vs. Brown; Homecoming; 1 p.m.

       (W) Soccer vs. Brown; 5 p.m.

       Wrestling; NWCA All-Star Classic; 7 p.m.

       (M) Soccer vs. Brown; 7:30 p.m.

7   (W) Swimming vs. Columbia; 6 p.m.

      Volleyball vs. Dartmouth; 7 p.m.

8   Volleyball vs. Harvard; 5 p.m.

9   (M) Swimming vs. Connecticut; noon.

      (W) Swimming vs. Connecticut; noon.

15   (M) Heavyweight Rowing; Pairs Stake Race Scrimmage; time TBA.

       Football vs. Harvard; 1 p.m.

       (M) Basketball vs. Delaware State; 4:30 p.m.

       (M) Soccer vs. Harvard; 7 p.m.

18   (M) Basketball vs. Rider; 7 p.m.

19   (W) Basketball vs. La Salle; 7 p.m.

22   (M) Basketball vs. Lafayette; 7 p.m.

23   Wrestling; Keystone Classic; all day.

25  (W) Basketball vs. New Hampshire; 7 p.m.

TALKS Index 

1    Art History Matters; panel discussion; 10 a.m.; rm. 419, Fisher-Bennett Hall (History of Art). 

  Daa?! Zaa?! Discussing Paronomasia in West Africa; Elias Saba, NELC; 3:30 p.m.; rm. 303, Towne Bldg. (Middle East Center).

     Global Spencerism; Bernard Lightman, York University; 3:30 p.m.; rm. 337, Claudia Cohen Hall (History & Sociology of Science).

     The Architecture as a Mechanism of Social Integration; Giancarlo Mazzanti, Mazzanti & Arquitectos S.A.; 6:30 p.m.; Meyerson Hall (PennDesign).

      Opportunities & Risks in Global Real Estate Investing; Samuel Zell, Equity Group Investments; 6:30 p.m.; Ambani Auditorium, Jon M. Huntsman Hall (Real Estate Center).

    Social Impact Executive Speaker Series; Andre Agassi, retired professional tennis player, founder of the Andre Agassi Foundation; 4:30 p.m.; Zellerbach Theatre, Annenberg Center; PennCard required (Lauren and Bobby Turner Social Impact Executive Speaker Series; Wharton).

       Preservation in Contemporary Yangon; Kecia Fong, University of Western Sydney; 6 p.m.; Upper Gallery, Meyerson Hall (PennDesign).

       Searching for Levan Davydovich: Truth, Justice and Gulag Rumors before the Secret Speech; Sam Casper, history; 6 p.m.; rm. 209, College Hall (History).

       Sports Medicine: Inside and Out; Elizabeth Davidson & Liz Arbitier, New Bolton Center; 6:30 p.m.; Alumni Hall, NBC; RSVP: (610) 925-6500 (Penn Vet).  

    
       Venice by Electric Moonlight; Jennifer Scappettone, author; Charles Bernstein & Jean-Michel Rabaté, English; 6:30 p.m.; Slought (Slought).

    Nostalgia and Neoliberalism in Post-Apartheid South Africa; Amber Reed, anthropology; noon; rm. 104, Claudia Cohen Hall (The Africa Center).

       Prevalences, Penalties and the Demographic Risks of Poverty; David Brady, WZB Social Science Research Center; noon; rm. 103, McNeil Bldg. (Sociology).

       Systems-based Analysis of Host-Pathogen Interactions; Sumit Chanda, Sanford-Burnham Medical Research Institute; noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).

       A Tasty Art Nugget in 12 Minutes Flat!; Dejáy Duckett, Arthur Ross Gallery; noon; Arthur Ross Gallery (ARG). See Exhibits.

       Design of Biotic-Abiotic Interfaces using Liquid Crystals; Nicholas Abbott, University of Wisconsin; 4 p.m.; rm. A4, DRL (Physics & Astronomy).

       Viral Texts and the Technologies of Authorship; Ryan Cordell, Northeastern; 5 p.m.; Kislak Center, Van Pelt-Dietrich Library; register: http://tinyurl.com/naolfef (Penn Humanities Forum; Penn Libraries).

       Monumental Grandeur of the Mississippi Valley; Megan Kassabaum, anthropology; 6 p.m.; Penn Museum; $5, $2/members, $10/door;register: www.penn.museum/greatwonders (Museum).

       Wayfaring: Conversations on Travel, Art & Culture; Albert Maysles, 2013 National Medal of Arts winner; 7 p.m.; International House; $10, $8/students, seniors, $5/members (I-House).

      A Tale of Two Mosques: Indian Religious Entrepreneurs in America and Japan; Nile Green, UCLA; 11:30 a.m.; Class of ’55 Room, Van Pelt-Dietrich Library (South Asia Studies).

       Protein Ensembles by X-ray Crystallography; James Fraser, UC San Francisco; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry & Biophysics).

       Master Class; Avi Nesher, filmmaker; 1:30 p.m.; rm. 111, Annenberg School (Cinema Studies). See Films.

       Auxin Perception and Signaling in Arabidopsis; Mark Estelle, UC San Diego; 4 p.m.; rm. 109, Leidy Labs (Biology).

       Race, Ballots and the Origins of Community Control; C.L. Harris, Center for Africana Studies; 4 p.m.; Max Kade Room, 3401 Walnut Street; RSVP: africana@sas.upenn.edu (Center for Africana Studies).

       Mechanical Brains and Responsible Choices; Michael Moore, University of Illinois Urbana-Champaign; 4:30 p.m.; rm. 240A, Silverman Hall; RSVP: info@neuroethics.upenn.edu (Neuroethics).

       The Political Economy of Post-Neoliberal Latin America; Maristella Svampa, CONICET & Claudiney Pereira, Arizona State University; 4:30 p.m.; Silverstein Forum, Stiteler Hall (Democracy, Citizenship & Constitutionalism).

       A Gendered Reading of the Tunisian Constitution: How Women Achieved Great Strides in Democratic Standards by Preaching Gender Standards; Amel Mili, Wharton; 5:15 p.m.; rm. 231, Fisher-Bennett Hall (Middle East Center).        

                             
       John Florio: A Worlde of Wordes; Hermann Haller, CUNY; 6 p.m.; Henry Charles Lea Library, Van Pelt-Dietrich Library (Italian Studies).

CASI Talk; Anirudh Krishna, Duke; noon; ste. 560, CASI (CASI).

       The Private Sector as Public Servant;  Lisa Jackson, Apple; 2 p.m.; rm. 200, College Hall; RSVP: www.upenn.edu/survey/lisajackson (FRES; ISC).

10  Darfur Political Economy; Hamid Ali, American University in Cairo; noon; rm. 104, Claudia Cohen Hall (The Africa Center).

       Housing for All New Yorkers; Alicia Glen, Housing and Economic Development, City of New York; 6 p.m.; rm. B3, Meyerson Hall (PennDesign).

       Drawings, Objects, Buildings; Kutan Ayata & Michael Young, Young & Ayata; 6:30 p.m.; rm. B1, Meyerson Hall (PennDesign).

       Popular Anger, or Planned Pogrom; Michael Meyer, Katz Center; 6:30 p.m.; Lynne B. Harrison Library, Penn Hillel (Jewish Studies Program).

11    Local Funds and Political Competition: Evidence from the National Rural Employment Guarantee Scheme in India; Abhiroop Mukhopadhyay, Indian Statistical Institute; noon; ste. 560, CASI (CASI).

       Weekly-Paid Professional Staff Assembly Speaker Series; 12:30 p.m.; Ben Franklin Room, Houston Hall (WPPSA).

       Money Talks: Arai Hakuseki vs. Ogyu Sorai on the Value of Currency; Federico Marcon, Princeton; 4:30 p.m.; rm. 285, McNeil Bldg. (CEAS).

       New Perspectives on the Soviet Union under Late Socialism; Claire Kaiser & Alex Hazanov, history; 4:30 p.m.; rm. 209, College Hall (History).

12  Gestures in Animation; Joshua Mosley, fine arts; noon; rm. 330, Fisher-Bennett Hall (Cinema Studies).

       Innate Immune Mechanisms for Viral RNA Detection: RIG-I and MDA5; Sun Hur, Harvard; noon; Austrian Auditorium, CRB (Microbiology).

       What You Can’t See Is What You Get: Color, Community and Citizenship in an Aspiringly “Post Racial” Democracy; John Jackson, SP2; 4 p.m.; rm. B-20, Evans Bldg.; RSVP: oaaeop@pobox.upenn.edu (OAA•EAP).

       New Paradigm for Physics Beyond the Standard Model; Pavel Fileviez Perez, Max Planck Institute; 4 p.m.; rm. A8, DRL (Physics & Astronomy).

       New Shades of Blue: Black Women Singers in the Seventies; Farah Jasmine Griffin, Columbia; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; register: http://tinyurl.com/mtoph5x (Penn Humanities Forum).

       Recent Work, AMO; Reinier de Graaf, OMA; 6:30 p.m.; Lower Gallery, Meyerson Hall (PennDesign).

13  The state of Kurdistan and the State of Kurdistan; Brendan O’Leary, political science; noon; Hourglass Room, Inn at Penn (PASEF; ASEF).

       Translational Control of Cancer and Autism via the mTOR Pathway; Nahum Sonenberg, McGill; noon; Austrian Auditorium, CRB (Biochemistry & Biophysics).

       See Something? Say Something! Archaeological Ethics and the Gray Areas of Papyrology; Douglas Boin, Saint Louis University; 12:30 p.m.; Penn Museum (Museum; Penn Cultural Heritage Center).

       The Chemical Language of Worms: A Modular Library of Small Molecule Signals; Frank Schroeder, Cornell; 4 p.m.; rm. 109, Leidy Laboratories (Biology).

       Brains on Show: Neuroscience in the Visual Arts; Hugo Spiers, University College London; 4:30 p.m.; rm. 240A, Silverman Hall; RSVP: info@neuroethics.upenn.edu (Neuroethics; Visual Studies).

       Recent Work; Christophe Girot, ETH Zurich, Switzerland; 6 p.m.; Lower Gallery, Meyerson Hall (PennDesign).

14    CASI Talk; S. Chandrasekhar, Indira Gandhi Institute for Development Research; noon; ste. 560, CASI (CASI).

       Education & Inequality/Race, Ethnicity & Immigration; Bo Paulle, University of Amsterdam; noon; rm. 169, McNeil Bldg. (Sociology).

       Productivity Paradox Precluded: Computing at the German Allianz Insurance Company; Corinna Schlombs, RIT; 2 p.m.; rm. 209, College Hall (History).

       The Corporeity of Light in Medieval Italian Painting; Christopher Lakey, Johns Hopkins; 3:30 p.m.; Rich Seminar Room, Jaffe Bldg. (History of Art).

15   Hatshepsut: How a Woman Ascended the Throne of Ancient Egypt; Kara Cooney, UCLA; 3:30 p.m.; Penn Museum; $10, $7/members & PennCard holders, $5/students (Museum/ARCE-PA).

17    Longitudinal and Experimental Research in Criminology; David Farrington, Cambridge; noon; The Jerry Lee Center (Criminology).

       Rights Protections Lawyers in China; Thomas Kellogg, Columbia; 3 p.m.; rm. 345, Fisher-Bennett Hall (CSCC).

       Penn Center for Innovation Lecture III; Mark Allen, ESE/MEAM & Boon Loo, CIS; 5 p.m.; Wu & Chen Auditorium, Levine Hall (Chemistry).

       Hidden Motives; Preston Scott Cohen, Harvard; 6:30 p.m.; Meyerson Hall (PennDesign).

18    Mapping the Boundaries of Human Language; Julie Legate, linguistics; noon; Café 58, Irvine Auditorium (SAS).

       Information and Power in the Colonial World; Alejandra Dubcovsky, Yale; 4:30 p.m.; Stephanie Grauman Wolf Room, McNeil Center for Early American Studies (History)

19  An SIV Model of HIV Eradication: Role of Myeloid Cells in HIV Latency; Janice Clements, Johns Hopkins; noon; Austrian Auditorium, CRB (CFAR).

       Historicizing Explanations of Social Movement Repression: The (In)Stability of Repressive Predictors; Jennifer Earl, University of Arizona; noon; rm. 103, McNeil Bldg. (Sociology).

       Public Platforms and Anonymity: Real Name Policies and Freedom of Speech; Mathias Klang, University of Göteborg; 12:15 p.m.; rm. 300, Annenberg School (Center for Global Communication Studies).

       Why was Charles Darwin Aboard the HMS Beagle?; Keith Thomson, American Philosophical Society; 2 p.m.; Morris Arboretum; $20, $15/members; register: https://online.morrisarboretum.org/CBOG (Arboretum).

       Frustrated Filaments and Crystalline Caps: Defect Patterns in Flexible Assemblies; Greg Grason, UMass Amherst; 4 p.m.; rm. A4, DRL (Physics & Astronomy).

       The Colors of Human Skin; Nina Jablonski, Penn State University; 5 p.m.; Rainey Auditorium, Penn Museum; register: http://tinyurl.com/kevoy3t (Penn Humanities Forum).

20  Art Cinema: An Indian Genealogy of the Category; Rochona Majumdar, University of Chicago; 11:30 a.m.; Class of ’55 Room, Van Pelt-Dietrich Library (South Asia Studies).

       Matters of Race: Brown, Ferguson and the Unfinished Civil Rights Agenda; Sherrilyn Ifill, NAACP Legal Defense and Educational Fund, Inc.; 5:30 p.m.; Law School (Center for Africana Studies; Penn Law).

       Visiting Artist; Yael Bartana; 6:30 p.m.; Tuttleman Auditorium, Institute of Contemporary Art (PennDesign).

21  CASI Talk; Sonalde Desai; University of Maryland; noon; ste. 560, CASI (CASI).

       Temporalities and Geographies of Fashion in Art of the Romantic Period; Susan Siegfried, University of Michigan; 3:30 p.m.; Rich Seminar Room, Jaffe Bldg. (History of Art).

22    Amazons: Warrior Women in Myth, Art and History; Adrienne Mayor, Stanford; 1 p.m.; Penn Museum (Museum).

24  Trafficking Culture: Researching the Global Traffic in Looted Cultural Objects; Simon Mackenzie, Neil Brodie & Donna Yates, University of Glasgow; 12:30 p.m.; Penn Museum (Museum).

       Hypothalamic Micro-Inflammation: A Common Cause of Aging and Metabolic Syndrome; Dongsheng Cai, Albert Einstein College of Medicine; 2:30 p.m.; Smilow Center for Translational Research; register: http://www.med.upenn.edu/aging/events.shtml (IOA).

       China and International Human Rights; Sophie Richardson, Human Rights Watch; 3 p.m.; rm. 345, Fisher- Bennett Hall (CSCC).

       India’s Toxic Transition: Poison, Pollution and Public Health, 1870-1930; David Arnol, University of Warwick; 3:30 p.m.; rm. 337, Claudia Cohen Hall (History & Sociology of Science).

       Contested Citizenship of the Arab Spring & Beyond; Gal Levy, University of Kansas; 5:15 p.m.; rm. 141, Fisher- Bennett Hall (Middle East Center).

25  Annenberg Seminar in History; Dan Richter, history & David Ruderman, religious studies; 4:30 p.m., rm. 209, College Hall (History).